+90 224 241 91 18 - 19

Yetenek Ve Genetik İç İçe

2017-02-08

Sanatın genlerden gelip gelmediğini araştırırken sanatla evlerin nasıl yoğrulduğuna bir kez daha tanık olduk. Buram buram sanat kokan, ellerinde kalem ve kağıtla dolaşan ailelerin elinden kağıt kalem düşmeyen çocuklarının olduğunu bir kez daha tecrübe ettik.
Bu kez Efe ailesinin yanındayız ve Bursa’nın tanınmış mimarlarından Orhan ve Arzu Efe’nin oğlu İsmail Efe’nin yeteneğinin kaynağını arıyoruz.

“Hangi okuldan mezun oldunuz İsmail bey?”

“Mimar Sinan üniversitesi güzel sanatlar fakültesi mezunuyum. Endüstriyel tasarım bölümünü okudum ve 2006 yılında mezun oldum”
Eğitimde son durak Mimar Sinan olmuş ama bu noktaya nasıl gelindi acaba diye düşündük.

“Nasıl bir eğitim hayatınız oldu mesela?”

“İlkokuldan bu yana arabalara çok meraklıyım. Ortaokul dönemimde aldığımı bir araba dergisinde Mimar Sinan Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Kurucusu Önder Küçükerman’ın bir yazısını okudum ve ben bu bölümde okumak istiyorum dedim anneme ve babama. Onlar da tamam dediler, bu kararımı desteklediler. Bu sayede çok rahat ve yeteneklerime uygun bir ortaokul ve lise hayatım oldu. Yetenek sınavına hazırlanıyordum çünkü, ona göre de bir bölüm seçtim”
İsmail beyin biraz da gülerek anlattığı bu eğitim hikayesine endişeleri ile katkıda bulunuyor Orhan Efe.
“Lisede ders çalışıyorduk. Ben nasıl olsa bu bölüme gireceğim diyordu. Oysa belli bir puan üzerindekiler o imtihana girebiliyor bizim endişemiz buydu. Oğlum rahattı ama o bölüme yılda 20 kişi giriyor bizim yaşadığımız endişeyi bir düşünün”
Konumuzun ana sorusunu yöneltiyoruz İsmail Efe’ye.

“Yetenek mi genetik mi?”

“Genetiğin etkisi vardır mutlaka. İnanıyorum genetiğin etkisi olduğuna ama tercihler de önemli. O tercihlere göre kendinizi yönlendiriyorsunuz ya da aileniz sizi yönlendiriyor. Biz babamla iki yönden meslektaş sayılırız o mimar ben tasarımcıyım çok yakın branşlar. Ben mimar değilim ama dünyada endüstriyel tasarımı ilk ortaya koyanlar mimar kökenlidir. Yakın bir disiplinde eğitim alıyoruz. İkinci meslektaşlığımız da 4 kuşaktır sürdürdüğümüz aile şirketimizde birlikte çalışıyor olmamız. İkisi üst üste gelince, ikisinde meslektaş olmak noktasında genetik pek ön planda olmuyor”

“Orhan bey siz hangi okul mezunusunuz?”

Aynı okuldan mezunum. Eşim Ayla ve kızım da oradan mezun. Ailemizde 5 tane Mimar Sinanlı var”

“Size de aynı soruyu yöneltmek istiyorum. Yetenek mi genetik mi?”

“Mutlaka bir takım beceriler, yaşam tarzı, nasıl insanların konuşma sitillerinde önem taşıyorsa bu tür konularda da genetiğin belli bir önemi olduğunu sanıyorum. Bunu kullanıp kullanmamak ayrı bir şey”

“Ailenin iki çocuğu var. Çocuklarınızın yeteneklerini keşfederek onları meslekleri konusunda yönlendirdiniz mi?”

“Bizim çocuklarımızın gelecekleri konusunda hiçbir yönlendirmemiz olmadı. Hele hele bu konuda bir baskımız asla söz konusu değil”
“Sizin bir baskınız olmamıştır da evin içinde bir etkileşim olmuş olabilir bu mümkün müdür?” sorumuza ise hemen sözü alan İsmail Efe yanıt veriyor.
“Elbette hafta sonlarında bürolarına gittiğimizde bir şeyler karala, bir şeyler çiz gibi etkileşimler oluyor. İnsan ister istemez anne babasının ona açtığı yoldan yürüme eğiliminde bulunuyor”
Orhan Efe ise sadece gördüklerinden değil doğalarından gelen merakları ile de meslek seçimine yöneldiklerinin altını çiziyor.
“İsmail otomotive meraklıydı. Ortaokul bitip liseye başlamadan ben endüstri tasarımcısı olacağım dedi. Sadece bizden gördükleri ile olduğunu sanmıyorum. Ben kendi arabamı üreteceğim onun için okuyacağım dedi biz de peki dedik. Kızım İpek de sinemacı olacağım onun için okuyacağım dedi tamam dedik. Hatta öylesine bizden bağımsız gelişmişti ki bu sinema merakı lisede cüzdanını kaybettiğinde döktüğü gözyaşlarından anladık sinemacı olmak istediğini. Cüzdanını bulamadığımızda ‘bugüne kadar gittiğim filmlerin biletleri oradaydı’ diye bize ağlayarak anlatmıştı. O zaman sinemacı olacağı ortaya çıktı”

Yetenek ve Genetik iç içe Görselleri
röpörtaj,genetik,yetenek,tasarım,endüstri,mimar,sinema,aile
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!