+90 224 241 91 18 - 19

Sanat Kokan Aile

2017-02-04

Yetenek mi genetik mi sorusunu sanatçı Şpresa Hızalan ve iç mimar Sinan Hızalan’a sorduk. Sanat kokan evlerinin muhteşem ambiyansında bizi ağırlayan ve sorduğumuz soru üzerine geçmişlerini didiklemek zorunda kalan anne oğuldan ilk konuşan iç mimar Sinan Hızalan oldu.

“Şimdi düşünüyorum da genetik olunca avantajlı elbette ama yetenekli de olmak gerekiyor. Sadece yetenekli olursanız belki zorlanırsınız ama çok çalışarak ilerlemeniz mümkün olabilir”
Sanatla iç içe büyüyen, attığı adımda, kokladığı havada, yediği yemekte sanat olan Sinan Hızalan’a

“Çocukken sanatla iç içe olmanın sizde oluşturduğu anılar neler? Neler kattı size sanatın kucağında büyümek?” dedik.

“Babam annemin de dediği gibi hep çok yoğun çalışan bir hekim olduğu için biz daha çok annemle vakit geçirirdik ve bundan büyük bir mutluluk duyardık. Birlikte vakit geçirirken de annemin aktif yaptığı her şeyi çocuk gözlerimizi kocaman açarak izler, ona özenir, yaptıklarını taklit etmeye çalışırdık. Onun gibi fırça tutmak, onun gibi elindeki objeye sanat aşkıyla bakmak bizim için muhteşem bir şeydi. Annem son zamanlarda resim yapıp sergi açtığı gibi eskiden de çok becerikli bir kadındı, çevresinden de büyük beğeni toplardı. Bazen bir objeye bazen renklere can verdi. Çalışmalarını evde yaptığı için bizim meraklı bakışlarımızdan kaçamıyordu elbette. Gözümüz üzerinde her zaman onu izliyorduk. Kemer de olsa resim de olsa, bir ahşaba cila bile sürse onu sanatçı kişiliği ile bunları yaptığı için merakla izliyor, anlamaya çalışıyor, o ruhu içimize sindirme gayreti gösteriyorduk” diyerek çocukluğundan itibaren tüm bedenine sinen sanatın içine nasıl girdiğini anlattı.
Genetik olmadan zor ilerleneceğini söyleyen Sinan Hızalan’a karşılık, sanatçı kişiliği ve ortaya koyduğu eserleri ile her zaman büyük beğeni toplayan Şpresa Hızalan, yeteneğin şart olduğu kanaatinde.

“Şpresa hanım siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?”

“Bence yetenek şart. Geliştirmek sonradan geliyor. Genlerinde sanata yatkınlık, ailesinde sanatçı kişilik olmasa da yetenekli bir çocuk yeteneklerini geliştirerek çok iyi bir sanatçı olur. Yeter ki, bu yeteneklerin üzerinde durulsun ve bu çocuklar geliştirilsin”

“Peki siz, Sinan bey büyürken ondaki yeteneklerin farkında mıydınız? Bunları geliştirmek için bir şey yaptınız mı?”

“Çocukken Sinan çok iyi resim yapardı. Yuvadayken 4-5 yaşlarında resimleri ile dikkatleri üzerinde toplamıştı. Daha sonra okuldaki resim derslerinde de hep dikkat çeken bir çocuk oldu. Onun elindeki beceri dikkat çekmeyecek gibi değildi. Biz de bu yeteneğini geliştirmesi için ona tanıyabildiğimiz kadar imkan tanımaya çalıştık”
Sinan bey de okul yıllarından itibaren çizim konusundaki yeteneğinin farkında olan bir çocuk olarak büyümüş.

“Zaten okullar arası resim yarışmalarına okulumu temsilen hep ben girerdim. Resmim çok kuvvetliydi. Yarışmalara gider, okulumu en güzel biçimde temsil ederdim. Resim yarışması dendiğinde okulda akla gelen ilk isim bendim. Bu da o dönemlerde çok hoşuma gidiyordu”

Yeteneğin farkına varıldıktan sonra bu yeteneği mesleğe dönüştürmek, tüm hayata yaymak da bir o kadar önem arz ediyor. Şpresa ve Sinan Hızalan bunu ustaca başarabilmiş isimler.

“Şpresa hanım, Sinan beyin yeteneğini fark ettikten ve bu yeteneği geliştirdikten sonra meslek seçimi noktasında nasıl bir yönlendirmede bulundunuz? Daha doğrusu bir yönlendirmede bulundunuz mu?”

“Sinan’ın meslek seçimi yapacağı dönemlerde bir işletme furyası vardı. Başarılıydı, kendi işinin başında olabilecek, yeteneği doğrultusunda çalıştığında çok iyi işler yapabilecek bir çocuktu. Bizim yönlendirmelerimiz doğrultusunda Sinan da meslek alternatiflerini düşünür hale geldi”

Şpresa hanımın yönlendirme söylemlerine katılan Sinan Hızalan da meslek seçiminde annesinin sanatçı ruhunun ve yönlendirmelerinin etkisi olduğu konusunda hem fikir.
“Yatkınlığım olduğunu da bildikten sonra meslek seçimimde yeteneklerimi ön planda tutmayı düşünmemek için bir sebep yoktu zaten. Ben meslek seçerken annemle geçirdiğimiz sanat dolu vakitlerden yola çıktım ve iç mimariyi seçtim. Sanıyorum iyi de yaptım. Hem işimde çok mutluyum hem de yaptığım işler takdir topluyor”

Sanat kokan aile Görselleri
sanat,röportaj,aile,yetenek,genetik
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!