+90 224 241 91 18 - 19

Modern Ve Klasiğin Rahatlığı

2017-02-02

Modern ve klasik çizgileri bir arada harmanlayarak mekanların rahatlığı üzerine kafa yoran mimar Ali İskeçeli , en büyük hayali olan bölmesiz yatay evleri hayata geçirmeye her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Yatay yerleşimin ve yüksek tavanların hayranı mimar Ali İskeçeli , ev dekore etmekten büyük keyif alıyor.

Evinizde en fazla nerede vakit geçirirsiniz?
İkili koltuğun sol tarafında. Evin en rahat bölümü bana göre orası ve ben de evinde rahat etmek isteyen diğer insanlar gibi en rahat bölgeye kurulurum her zaman.

Dekorasyon tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Dekorasyon tarzımı karma olarak tanımlayabiliriz. Aslında bir tarzım yok. Klasik, modern gibi özel bir ayrım yapmıyorum. Yaşamın gereklilikleri neyse ona göre hareket etmeyi tercih ediyorum. Çok klasik bir mekanı modern öğelerle tamamlayabiliyorum ya da çok modern bir eve mutlaka klasik birkaç parça koyuyorum. Sanırım ben tek bir anlayışa bağlı kalmayı sevmiyorum. Klasik ve moderni bir arada harmanlamayı tercih ediyorum. Tekdüzelik yerine zıtlıkların bir araya gelişinden, mozaik yapılardan hoşlanıyorum. Bu kişiliğimi de yansıtıyor hayatın tekdüze kurallar içinde yaşanmasından hoşlanmıyorum.

Bir gününüzü özetlemenizi istesem, neler gelir sırasıyla?
Sabah saat 09.00’da Balat’ta Ergin Evlerde dekorasyon projesi sorumluluğum var. Bu nedenle orada oluyorum. Şantiyede sahada kontrol edilecekleri takip ediyorum, toplantılarımı tamamlıyorum, ardından öğle yemeği için bir mola veriyorum. Yemeğin bitiminde şu an sürdürmekte olduğum bir diğer proje olan Anadolu Et Lokantası’na geçiyorum oraya her gün mutlaka bir toplantı zamanı ayırıyorum. NOSAB’da devam ettirdiğim bir fabrika binasının dekorasyonu da bana ait ve orda da kontrollerimi, toplantılarımı sürdürmem gerekiyor. Eğer büyük bir aksilik olmazsa akşamüzeri saat 16.30 gibi ofisimde olabiliyorum. Ofisin içinde organizasyonlar, çizimlerle ilgileniyorum. Saat 19.30 gibi de evde olabiliyorum ve klasik aile hayatım başlıyor. Yemek ve oğlumla geçirdiğim keyifli saatler.

Ev dekorasyonunun en önemli özelliği mekanın rahatlığıdır. Bütün gün stres içinde boğuşan insanların evlerine gitmeleri için rahatlık gibi, konfor gibi bazı nedenler sunmalıyız.

Sizin için bir ev dekorasyonunda rahatlık, lüks ve ergonomi nasıl sıralanmalı?
Rahatlık birinci, lüks ikinci, ergonomi üçüncü sırayı almalı. Rahatlık çok önemli çünkü insanların evlerindeki en önemli beklentisi en rahat edebilecekleri mekana bir an önce varma telaşı oluyor. Gün içinde zaten rahatsız ve yoğun zamanlar geçiriliyor ve bu zamanların yarattığı stres ancak rahat metanlarda yani evlerde atılabiliyor. Lüksü de ben çok pahalı olarak algılamadığımdan evlerde önemli kategorisine sokuyorum. Lüks de bana göre yine maksimum rahatlığı sağlayan bir unsur. Benim için lüks kalite demek. Lüks demek için ürünün çok pahalı olması gerekmiyor bana göre çok kaliteli olması ya da üretim özellikleri nedeniyle çok özel çözümler üretmesi ürünü lüks yapar. Bazen çok para vermek gerekse de lüks rahatlığı destekleyen ürünler için kullanıldığında ev dekorasyonunda ikinci sırayı alır bence. Benim evimde de ergonomi yani birebir uyumluluk üçüncü sıradadır. Gözüme çok güzel gelmese de çok rahat olduğu için bir ürünü rahatlıkla alabilirim mesela. Bu da yine rahatlığa verdiğim önemden kaynaklanır bir sıralamayla ergonomiyi üçüncü sıraya koyuyor.

Nasıl bir tasarım anlayışınız var. Nasıl yapılardan hoşlanıyorsunuz?
Ben iç dekorasyon ağırlıklı çalışıyorum ama mesela şu an çeşme Alaçatı’da bir villa projesi var. Bu yapının çizimleri tamamlandı ve dekorasyonu da dahil olmak üzere insanlara arsasından, hafriyatından, mutfağındaki dekorasyonuna kadar anahtar teslim bir bina yapacağız ancak çalışmalarımdaki ağırlığım dekorasyon ve daha ziyade işyeri dekorasyonu üzerinde çalışıyoruz son dönemlerde. Ev dekorasyonu ile ilgili çalışmalar bir yıldır biraz durmuştu işyerleri daha ağırlıklıydı.

Her mimarın bir cafe yapmak arzusu var mıdır?
Ben arkadaşlarımın mekanlarını dekore ettim, buralardan edindiğim tecrübeyle cafe, bar türü mekanlarda mimari açıdan çok rahat çalışamadığınız özellikle söylemem gerekiyor. Çünkü işletmeler mekanın daha çok müşteri alması ile ilgilenirken, size tasarım konusunda bir özgürlük tanımıyor, mekanı geniş kullanmanız engelleniyor. Keyifli gibi görünen ancak şiddetle göz aldatmacası yaratan, çalışması zorlu mekanlar cafe ve barlar.

Hangi projelerden keyif alıyorsunuz?
En keyifli çalışmalar konutlarda ortaya çıkıyor benim açımdan, ancak işin teslim edilmesi, çabuklaşması açısından bakıldığında işyerleri daha çabuk biten, paraya daha çabuk dönen yerler. Çünkü işletmeciler bir an önce dekorasyonun bitmesini, ticaretin dönmeye başlamasını isterler. Gelin görün ki, konutta böyle bir sıkıntınız olmaz, konutlarda da bir an önce işinizi bitirmeyi isteyen siz olursunuz. Mekanda rahat çalışabilmenin yanı sıra konutlarda hayal gücünüzü aktif olarak hayata geçirebilmeniz ve hayallerinizin sınırsızlığı nedeniyle bol bol takdir edilmeniz de mümkündür.

“Eski yapılarda olduğu gibi yüksek tavanlı, yatay yerleşimli bir ev hayalim var. Evin belki de en önemli özelliği oda bölüntülerinin olmaması olacak. Tuvalet ve banyo bölümün buzlu camla bölebilirim ama bütünlüğü bozan başka bölüntü istemiyorum”

Hayalinizde yapmak istediğiniz bir proje var mı?
Bir konut projesi yapmak istiyorum. Bursa’da pek görmediğim bir proje. Yüksek tavanlı, mümkün olan en az sayıda dairenin girdiği, yükseklikleri insanların rahat rahat oturması için 3-3.5 metre olan yatay yerleşimli hatta oda bölüntülerinin olmadığı, sadece tuvalet ve banyonun buzlu camla bölünerek oluşturulduğu tek mekan bir ev hayalim var. Elbette bu ticari olarak bakıldığında çok mümkün olan bir proje değil. Ancak benim gibi tek mekan konut algısı üzerinden fikir geliştiren insanlar var. Şu an zaten fikren de olsa ortaklı bir mobilya üretimi aşamasına da geldik. Dolayısıyla benim istediğim bütün işin görsel yönünü tamamlayabilecek bir partnerle bu türlü projelerde rahatlıkla ilerleme lüksüne sahibim artık. Şimdi hedefim bütün kararlarını kendimin verebileceği, marka olacak bir iş yapmak fakat bu iş ne zaman ortaya çıkacak bilmiyorum.

Konutta en rahat olunması gereken yer neresi olmalı?
Birinci yer salon olmalı ikinci yer ise yatak odası olmalı ama bu durum bana göre böyle. Eşim için ise en rahat olması gereken yer mutfaktır mesela. Kişilerin kullanım biçimlerine göre evin en rahat olması gereken noktaları belirlenir de diyebiliriz. Bana göre evin oturulan ve yaşanan bölümü salon olduğu için, birlikte en çok zaman geçirilen mekan salon olduğu için salon en rahat alan olmalı.
Mutfağın geniş ferah ve fonksiyonel olması kadınlar için çok önemli siz mutfağa nasıl bakıyorsunuz?
Mutfak mutfak gibi olmalı bir kez. İçinde oturma grubu olan mutfak bana biraz garip geliyor. Ben salonda yaşamayı tercih edenlerden olduğum için de böyle düşünüyor olabilirim. Geniş mutfaklarda uzun uzun vakit geçirmekten büyük keyif alan aileler de var. Onlar için büyük, içinde oturma grubu da olan bir mutfak çok daha fonksiyonel olabiliyor.

“İnsanların mutlu olması için özel mekanlar tasarlıyoruz. Bu noktada müşterilerimizin beklentilerini, yaşam tarzlarını bize aktarması işimize karışmak değil, yapacağımız çalışmayla ilgili ip uçları sunmak olarak değerlendirilebilir.”

İşinize karışılması sizi rahatsız eder mi?
Tüm işlerde olduğu gibi dekorasyonda da edindiğiniz tecrübeler, yaşanmış mesleki yılların fazlalığı müşterileriniz kendisini size teslim etmesini kolaylaştırıyor. Fakat bizim yaptığımız işi öylesine kişisel ki, yaşadığı mekanı dekore ettirmek isteyen kişilerin taleplerini aktarmalarından daha doğal bir durum düşünemiyorum. Eğer buna işime karışmak olarak bakarsam huzursuz bir çalışma hayatım olurdu. Müşterilerimin kişisel isteklerini, taleplerini, yaşam alışkanlıklarını aktarmaları beni rahatsız etmiyor, bu sayede empati yaparak onlar gibi düşünmem ve hayal gücümü bu doğrultuda harekete geçirmem mümkün oluyor. Bu prensiplerle çalışılınca ortaya çıkan mekanlar içinde yaşayan kişileri daha da rahat ettiren ve mutlu eden mekanlar oluyor.

Modern ve klasiğin rahatlığı Görselleri
röportaj,dekorasyon,modern,klasik,tasarım,ali iskeçeli
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!