+90 224 241 91 18 - 19

Metal’e Şekil Veren Bir Zanaatkar

2017-01-10

Rıdvan Sevim çalışma hayatına 12 yaşında başlamış bir girişimci.2000’li yıllarda kurduğu kendi adını taşıyan atölyesi ile firmasını bugün Organize Sanayide 1000 m2 lik bir yapıya dönüşmesini sağladı. Dekorasyon alanında pek çok başarılı projeye imza atan ve Bursa’da mimarlarla işbirliği içinde projeler üreten firmanın kurucusu ve hala aktif yönetiminde yer alan Sevim bugünlere nasıl geldiğini ve nasıl başardığını şu sözlerle özetliyor: .” Meslek hayatımda 25.sanat yılımı geride bıraktım. Önümüze çıkan engellerin üstesinden sabırla gece gündüz çok çalışarak, o mesleki tüm bilgi ve birikimimi çalışanlarımla paylaşarak geldim. Yaptığımız işi sanat olarak tanımlıyorum çünkü; hayata geçirdiğimiz projelerin çoğunda kişiye ve ihtiyaca yönelik ürünler tasarlıyoruz,seri üretim bir iş yapmıyoruz. Meslek hayatımın hiçbir döneminde para öncelikli bir iş yapmadım. Başarıyı yakalamak için çok çalışmak, güvenilir insanlarla diyalog kurmak ve dürüstlüğü her zaman ön planda tutmak gerekiyor.”

Yaptığınız meslek yaşam tarzınızı nasıl etkiliyor?
Bu mesleğin benim için anlamı ; bir mekana ,bir ürüne yaratıcılığınızı ve emeğinizi katmak. Sanırım herkes hayatının bir evresinde yaşamıştır. Birine aşık olursunuz yemek yiyemez,su içemez ondan başka bir şey düşünemezsiniz .Benim için yaptığım işte öyle .İşkolik değilim. Bence bir insanın yaşam kalitesini değerler, hedefler, ilkeler, inançlar, tutkular, duygular, yürek ve mantığıyla ilgili verdiği kararlar belirler.Bu işi yapmaktan heyecan duyuyorum. İşime duyduğum heyecan ve motivasyon elbette ki özel hayatıma pozitif yansıyor.

Meslek idolünüz varmı?
İdol olarak benimsediğim kimse var diyemiycem,çünkü idol çok iddaalı bir kelime.Türkiye şartlarında bu mesleği özgün,yaratıcı ve tüm zorluklarına rağmen özveri ile yapan tüm meslektaşlar benim için meslek erbabı. Bizim işimiz dekorasyon,yani metal işleme. Hergün insan ihtiyaç ve algılarına göre değişen ve gelişen bir meslek dalı.Kendi işimle alakalı 18 ülke gezdim dünyada.
Amerika’da, Londra’da, İtalya’da, Almanya’da mekanlarda insanlar benim işimi nasıl kullanmışlar? O kültürün benim işime bakışı nasıl? Başka kültürlerde bu işi nasıl yorumlamışlar metali özgün ve nitelikli tasarımlarına katabilmek adına neler yapılmış tüm bunları araştırır ,gider yerinde inceler ve bunlardan beslenirim.

Nasıl bir çalışma düzeniniz var?
Güne erken başlamayı seviyorum. Günümün öğlene kadar olan zamanını muhakkak atölyemde geçiririm. Bizim meslek öğrendiğimiz yıllarda bize öğretilen bir esnaflık geleneği vardır; sabah erkenden dükkânını açacaksın, bereketini kaçırmayacaksın, dükkânın önünü süpüreceksin, temizleyeceksin ya Allah besmele’ni çekeceksin, işe başlayacaksın. Buna çok dikkat ederim yanımda çalışan tüm arkadaşlara da bunu aşılamışımdır. Öğlene kadar muhakkak atölyemde zaman geçiririm yapılan her işi muhakkak kontrol ederim. Daha sonra gün içerisinde yapmam gereken diğer işlerimi organize derim. Benim için günün nasıl geçtiğinin farkına varmak zor, oldukça yoğun geçiyor.

İş hayatınızda olmazsa olmaz diyeceğiniz prensipleriniz nedir?
Benim için hem iş hayatında hem de özel hayatımda “veren el ‘’ olmak çok önemli. 25 yıldan beri öğrendiğim ve kendime düstur edindiğim bir konudur. Çalışanlarla bütünlük , onlarla arkadaş olmak, onları yönetime ve üretime katmak en büyük özelliklerimden biridir. Ekip arkadaşlarınızla Bilgi, tecrübe ve stratejilerinizi paylaşmıyorsanız yaptığınız işin bir anlamı olmadığını düşünüyorum.Bunun dışında hiç kuşkusuz dürüst olmak, yaşamın karşısında dik durabilmek kalite ve hizmetimizin temelini oluşturan en önemli prensibimiz.

Bu mesleğe başlangıç hikayeniz nedir?
90’lı yıllarda bir atölyede önce çırak sonra kalfa olarak mesleğe başladım. Ustalarım İstanbulluydu. Mobilya ,aydınlatma, ve paslanmaz işleri yapan iki katlı bir atölyemiz vardı. O yıllarda paslanmaz yoktu. Daha çok pirinç çalışırdık. Sonrasında ferforje gündeme geldi.2000’li yıllarda askere gidip geldikten sonra kendi atölyemi kurdum. Sonra paslanmaz malzeme çıkınca bize obje ürün talepleri gelmeye başladı.. Zaman içinde Pirinç nasıl parlatılır, nasıl tavlatılır, nasıl kıvrılır bunları öğrendik. Tüm bunlar tecrübe gerektiren deneyimler. Bursa’da metali en iyi kullanan mimarlardan biri Esat Fişektir. Biz Esat Fişekl’e beraber metale gerçekten çok iyi şekil verdik. Bir metale şekil vermek eğer birinin bir uçtan, birinin bir uçtan tutarak şekillendirilmesi gerekiyorsa, bir ucunda bendim bir ucunda Esat Fişek. Her geçen gün beklenti ve talepler değişiyor. Her gün farklı iş çıkıyor önümüze. Metalle ilgili tecrübeniz varsa, çiziyorsunuz, projelendiriyorsunuz.

METAL’E ŞEKİL VEREN BİR ZANAATKAR Görselleri
röpörtaj,metal,zanaatkar,atölye,başarılı,proje,sanat,tasarı
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!