+90 224 241 91 18 - 19

Lunapark’ın Çılgın Sakinleri

2016-10-11

2010 yılında Murat Tamgüç ve Bertan Berk’in ödüllü Lunapark tasarımlarını sergilemek için açtıkları Lunapark Shop aynı zamanda ‘Turkish Very Much” konsepti üzerine kurgulanmış bir mekan. Bu keyifli mekanda sorular sorarak dolaşmak ise apayrı bir deneyim…
İstanbul’a gelen turistlere Türk kültürünün izlerini taşıyan ürünler sunmayı hedefleyen Lunapark Shop bir yandan Türkiye’ye mal olmuş, çocukken sevdiğimiz, sahiplendiğimiz ve sonrasında unutamadığımız markaların ürünlerini kapsamına alırken, diğer yandan günümüzde beğeni kazanan birçok ünlü tasarımcı ve markanın düzenli olarak yenilenen takı koleksiyonlarıyla tasarımı moda ile birleştiriyor.
Takı koleksiyonlarının yanı sıra ev tekstilinden, tarihi değerlere vurgu yapan özel çalışmalara, çantalardan, kıyafetlere kadar özel tasarım olan tüm ürünlere can veren Lunapark, marka çalışmalarından, imaj belirlemeye kadar pek çok alanda kendini gösteriyor.
Yerli marka ve tasarımcıların, gıda, tekstil, dekorasyon, kırtasiye, aksesuar, kozmetik demeden bir araya geldiği Lunapark Shop’da aynı zamanda her türlü ambalaj, tanıtım ve sergileme çalışması da yine Lunapark imzasını taşıyor. Decotrend Burada için kısa bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz tasarımların tasarımcısı Lunapark sakinleri Bertan Berk ve Murat Tamgüç, sorularımızı içtenlikle yanıtladılar.

Ekip olarak kurulduğunuz günden bu yana ürün tasarımında felsefeniz ve dikkat ettiğiniz noktalar neler?
Bulunduğumuz coğrafyanın mimari öğelerini göz önünde bulundurmaya ve tasarımlarımızın özgünlüğünü asla kaybetmemeye dikkat ediyoruz.
2004 yılından bu yana tasarladıklarınıza bakarsanız çalışma hayatının ihtiyaçları nasıl değişiklik gösterdi?
Hız çağına girmemizle birlikte teknolojinin ön planda olduğu ama aynı zamanda bireylerin çevreye olan duyarlılığını destekleyen tasarımlar tercih edilmeye başladı.
Son dönemde lunapark olarak gerçekleştirdiğiniz projeler ve ürün gamına eklenen ürünler nelerdir?
Karaköy’de açılan Naif ‘in tüm iç mimari tasarımını ve kurumsal kimlik çalışmalarını gerçekleştirdik.
2014 senesi içerisinde de aydınlatma ve küçük mobilya tasarımına hızla geri dönmeyi planlıyoruz.
Eğlenceli bir ofisiniz olduğunu biliyoruz kendi ofisinizi oluştururken neye dikkat ettiniz?
Galata’nın tarihi dokusuna sadık kalıp zeminde çini mozaik kullanmayı tercih ederken aynı zamanda rahat ve konforlu bir çalışma alanı yaratmak için aydınlatmada endüstriyel öğeler kullandık.
Toplantı odamızda, ekibimizin projelerimiz esnasında fikir alabileceği yerli ve yabancı yayınlarla dolu bir kütüphane oluşturarak daha sık biraraya geldiğimiz keyifli bir mekan yarattık.
Bir tasarım öğesinin başarı kriteri sizce nedir?
Zamansızlık ve tasarımın özgün olması diyebiliriz.
İnsan ihtiyacı için geçerli olan özellikler zaman içerisinde önceliğini yitirebiliyor… Bu açıdan bakıldığında ürün yada mekan tasarımında hangi özellikler anlam kazanıyor.
Eskiden estetik kaygılar ön plandayken artık gösterişten uzak, fonksiyonel ve hızlı kent yaşamına ayak uydurabilen teknolojiyle donatılmış ‘akıllı evler’ öne çıkıyor.
Zaman zaman tasarım yarışmalarında da yer alıyorsunuz. Bu tür yarışmaların düzenlendiği sektöre ve yarışmaya katılan kurumlara katkısını değerlendirir misiniz?
Bizce bu tarz yarışmalar sonunda ödül alıp almamakla değerlendirilmemeli. Tasarımcının yoğun iş hayatının arasında o heyecanlı süreci yaşaması, üretkenliğinin tetiklenmesi ve işine karşı motivasyonunun artması en büyük getirisi.
Lunapark shop olarak kuruluşunuzdan bugüne pek çok organizasyon içinde yer aldınız. Pek çok kurum ve kişiyle işbirliği yaptınız tüm bu süre boyunca edindiğiniz en önemli tecrübe nedir?
Lunapark Shop olarak genç tasarımcılarla tanışma ve çalışma fırsatı yakaladığımız için kendimizi şanslı hissediyoruz. Tüm bu süreç boyunca işin ticari boyutundan farklı olarak insanların hayalleri için zaman ve emek harcamalarını görmek bizim için özel bir tecrübeydi.
Herkes için ulaşılabilir tasarım ilkesiyle Lunapark Shop’ta pek çok tasarımcının çalışmalarına yer veriyorsunuz. Bundan sonraki hedeflerinizden söz eder misiniz?
Bizim en büyük hedefimiz devamlılık. İnsanlara beğendikleri ve takip ettikleri tasarımcılara ulaşabilecekleri samimi bir mekan yaratmaktan dolayı çok memnunuz.
Çalışma hayatınız boyunca edindiğiniz izlenimlerin sonucunda insan mekan etkileşimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
İnsanın karakterini, psikolojisini ve kültürel birikimini yaşadığı mekana yansıtabildiğinde yaşam alanının anlam kazandığını ve bireyi mutlu ettiğini düşünüyoruz.
Murat bey’i ve ortaklığınızı sizin gözünüzden tanımlar mısınız?
Seneler içerisinde birbirimizin artılarından ve eksilerinden bir bütün yapmayı öğrendiğimiz ve bunu çalışma hayatımıza aktardığımızda işimizden daha keyif aldığımızı farkettiğimiz, ortaktan fazlası, dostum.
Bertan bey’i ve ortaklığınızı sizin gözünüzden tanımlar mısınız?
Uzun bir dostluğun sonucunda çocuğumuz yerine koyduğumuz projelerimizi büyüttüğümüz, hayatın keyifli anlarını çalışma hayatımıza yansıtabildiğimiz ve üretebildiğimiz, dostum.

Lunapark’ın çılgın sakinleri Görselleri
lunapark,röpörtaj,marka
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!