+90 224 241 91 18 - 19

Gürsal Ergil Tasarımcı

2017-01-10

Söyleyecek bir sözü olan’ işler yapabilmeye özen gösteriyorum.

Önce elektrik mühendisliği, daha sonra tasarım yönetimi eğitimi alan Gürsan Ergil, ABD`de yaşamaya başlayınca Harvard Üniversitesi’ne bağlı Arnold Arboretumu Peyzaj Enstitüsü’nde peyzaj tasarımı ve tarihi okuma fırsatı yakalamış Yurtdışında çeşitli peyzaj projelerinde çalışıp Osmanlı ve İslam bahçeleri hakkında dersler veren Ergil . Ayrıca Amerika-Massachusetts’de deCordova Heykel Parkı ve Müzesi’nde ve NewYork Central Park’taki Gates Sergisi gibi önemli projelerde yer almış.Daha Sonra Kendi Tasarım Stüdyosunu Kurmuş Gürsan Ergil.Aynı zamanda sergileri ve şehirdeki kültür etkinliklerini takip etmeyi seven,Adalar Kent Müzesi’ne `Bahçe Kültürü alanında Danışmanlık yapan bir Mimar

Yaptığınız meslek yaşam tarzınızı nasıl etkiliyor?
Mesleğimin mobilya tasarım-üretim, peyzaj tarihi-tasarımı ve sanatsal ahşap obje çalışmaları gibi farklı alanları kapsaması dolayısıyla değişik ortamlarda bulunma şansım oluyor.
Bu çeşitlilik benim açımdan son derece keyifli bir çalışma temposu oluşturmakta. Bir hafta atölyemde ahşap bir heykel üzerinde çalışıp, ertesi hafta Bodrum`daki peyzaj projesine yoğunlaşabiliyorum.
Her sene önceden belirlenmiş tarihlerde düzenlediğim bahçe kültürü turları ve peyzaj tarihi üzerine yazdığım makale ve kitap çalışmaları da meslek hayatımın bir diğer yönünü oluşturmakta.
Meslek hayatımdaki bu çeşitlilik yaşam tarzımı da gayet renkli hale getirmekte. Bir hafta dünyaca tanınmış Kanadalı bir botanikçi ile Toroslar da Türkiye`nin en yaşlı ağacını ziyaret ederken, ertesi hafta ahşap heykellerimin sergilendiği sanat galerisinde sanatseverlerde sohbet edip keyifli saatler geçirebiliyorum. Bu çeşitlilik sayesinde dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan pek çok dostum oldu.

Meslek idolünüz varmı?
Ahşap çalışmalarım dikkate alındığında mesleki idollerim olarak iki ustadan bahsetmek isterim. Bunlar, Japon asıllı Amerikalı tasarımcı George Nakashima (1905 - 1990) ve Romen heykeltraş Constantin Brancusi`dir (1876 - 1957).
G.Nakashima Amerika Craft akımının babası olarak bilinir ve masif ahşap mobilyalarında geleneksel üretim metodlarını kullanarak çağdaş formlar yaratmıştır. Bugün dünyanın en büyük müzelerinde eserleri sergilenmektedir.
C.Brancusi ise Romanya`da sanat eğitimini tamamladıktan sonra kariyerine Fransa`da devam etmiş büyük bir ustadır. 20. Yüzyılın en önemli heykeltıraşlarından biri olarak kabul edilen sanatçı, Modernizm akımının öncülerindendir.

Nasıl bir çalışma düzeniniz var?
Çalışma düzenimin merkezinde atölyemdeki ofisim yer almakta. Farklı alanlarda çalışmam dolayısıyla çekirdek kadrom limitli sayıda. Aldığım projenin büyüklüğüne orantılı olarak çalıştığımız arkadaşların sayısı da artmakta.
Sabahları erken kalkıp günün programını yaparım ve hızla işe koyulurum. Çalışma saatlerimde 9-5 gibi bir iş saati kavramı yoktur. Günün ve haftanın her saati mesleğimle ilgili konular kafamda dolaşır durur. Benim için en dinlendirici zamanlar kitap çalışmalarım üzerine eğildiğim saatlerdir,

İş hayatınızda olmazsa olmaz diyeceğiniz prensipleriniz nedir?
Olmazsa olmaz dediğim prensiplerimin başında kendi içime sinmeyen hiç bir mobilya veya peyzaj projesini tamamlanmış olarak kabul etmemek gelir. Bu süreç biraz sancılı da olsa deneyimlerimle öğrendim ki ben bir projeyi tam bitmiş olarak görünce müşterilerimde beğenmektedir.
İkinci önemli prensibim işin bütçesinin elverdiği ölçüde en kaliteli malzemeyi kullanmaktır.
Bir diğer önemli prensibim ise firmamdaki kişilerin çalışma şartlarının en yüksek seviyeye çıkartılmasıdır.

Bu mesleğe başlangıç hikayeniz nedir?
Mesleğe başlangıç hikayem 90`lı yılların başlarına gider. O yıllarda yaşadığım Yeni Zellanda`da bir sanatçı dostumla beraber profesyonel olarak tasarım ve üretim işine girdim. Bir yandan Müzik Store` larda vitrin tasarımı yaparken diğer taraftan metal heykeller yapıyorduk. Türkiye`ye dönünce masif ahşap üzerine yoğunlaştım ve geri dönüşümlü ahşaptan mobilyalar tasarlayıp kendi showroom`umda satışa sundum. 90`lı yıllarda geri dönüşümlü ahşaptan masif mobilya yapma alışkanlığı henüz yoktu. Bu çalışmalarım bu güne kadar devam ediyor.

GÜRSAL ERGİL TASARIMCI Görselleri
röpörtaj,tasarımcı,peyzaj,enstitü,heykeltraş,modernizm
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!