+90 224 241 91 18 - 19

Genlerde Ağaç Kokusu

2016-10-11

Aziz Sarıyer’in kurucusu olduğu Derin Design şu an 41 yaşında. Derin Sarıyer, Dilruba Sarıyer ve değerli bir ekiple çeşitli başarılara imza atmış Derin’in 41 yıllık bu uzun süreci var bu süreç içinde yeteneğin ve genetiğin iç içe geçtiği sanatın zanaat ile örtüştüğü, tasarımın ön plana çıktığı hatta yurt içinde ve dışında büyük takdir gördüğü süreçler de var. Bu kez sorumuzu Aziz Sarıyer’e ve ömrünü verdiğin ‘Derin Design’den adını alan oğlu Derin Sarıyer’e yöneltiyoruz.
Yetenekli mi doğulur, yetenekli mi olunur?
Sorumuza ilk olarak Derin Sarıyer yanıt veriyor.
“İnsanın doğal eğilimlerinin üzerine gitmesi kendini gerçekleştirebilmesinin birincil şartıdır. Yeteneğin yaratıcılığa dönüşmesi için de hayatın içindeki kişisel rüzgarını yakalamaya çabalaması gerekir. Yani yetenekli doğulur belki ama bunun üzerinde durmadığınız sürece yetenek hiçbir işe yaramaz kaybolup gider” diyen Derin Sarıyer’in sözüne karşılık Aziz Sarıyer’in de bir yanıtı var.
“Babam emekli olunca bir mobilya mağazası açtı. Talaşı ilk defa o yıllarda yuttum. Hafta sonları babamla birlikte mal aldığımız imalathaneleri geziyordum. Sonra Eczacılık Fakültesi’ ne girdim. Orada bir yıl okudum. O zamanlar Mimar Sinan Üniversitesi’ nde Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü yoktu, İç Mimarlık Bölümü’ ne girip bir galeri açmayı düşünüyordum. Ardından genç yaşta izdivaç yaptım. Artık çalışıp para kazanmam gerekiyordu. 1971 yılının Ocak ayında ilk Derin Showroom’ unu açtım. 1972 yılında Derin doğdu. Ben de mesleğimin yüksek eğitimini atölyemde ve galerimde yaptım. Yani babamdan aldığım yeteneğimin üzerine gittim, çalışmaktan ve kendimi geliştirmekten asla vazgeçmedim”
Gen ve çevre etkileşimi konusunda ne düşünüyorsunuz?
Sorumuza yanıt genlerine mobilya kokusu kazınmış Aziz Sarıyer’den geliyor. Sarıyer, biyolojik evrime inanmıyor.
“Genlerin coğrafyaya adapte olabildiğini uzun tarihe baktığımızda görebiliriz. Fakat bir insan ömrü için biyolojik değil sosyal evrimden söz edilebilir”

Ne zaman birlikte çalışmaya karar verdiniz? Derin Design’in hikayesi nasıl ilerledi? Sorumuzun yanıtı elbette Aziz Sarıyer’den geliyor.

“Derin Design’ı 1971 yılında kurdum. Derin 1972’de doğdu. Firmanın ismini Derin’e verdim. Genelde tersi olur. Derin üniversite mezuniyetinden sonra bir sene Milano’da Cappellini markasının tasarım ve ürün geliştirme bölümünde çalıştı. İstanbul’a döndüğünde tasarımlarımızı belirli bir çerçeve içinde toplayıp Derin Design başlığı altında ortaya koymaya karar verdik. Benim ve Derin Sarıyer dışında Defne Koz, Arif Özden, Tanju Özelgin, Bülend Özden gibi tasarımcıların çalışmaları ile Derin Design olarak ilk uluslararası sergimizi 2001 New York ICFF fuarında gerçekleştirdik”
Derin Bey, siz babanızdan ayrı iş yapmayı, tabiri caizse kendi kanatlarınızla uçmayı düşündünüz mü hiç? Diyerek ayrı bir kulvarı tercih edip etmediğini soruyoruz Derin Sarıyer’e.
“Kişisel açıdan bakarsam; hayatın anlamdan yoksunluğunu hissedip, buna rağmen bireysel anlamı yaratma oyununu ciddiye alırım. Ve bu oyunu oynarken her insan yalnızdır, 2007 yılında Derin Design’ın direktörü oldum. Aziz Sarıyer’le ortak olmamızın dışında, kendisinin serbest tasarım çalışmaları da var. Moroso, Cappelini, B-Line, Altreforme, Zeritalia gibi İtalya merkezli uluslararası mobilya markalarına da tasarımlar yapıyor. Yarı zamanlı birlikte çalışıyoruz. İş ve özel hayatımıza dinamik bir boyut katıyor bu sistemimiz”


Aziz Sarıyer’ e 2004 yılında 21. yy’ ın 100tasarımcısı ansiklopedisinde yer verildi. Dünyanın en iyi 100 tasarımcısından biri olan Aziz Sarıyer ile aynı ekipte çalışıyor olmanın ekip üzerindeki etkileri nelerdir?
“Aziz Sarıyer’ in tasarım, üretim ve hayat tecrübesi bakımından ekibe kattıkları tartışılamaz. Çünkü bizi atağa geçiren kişi o, ondan çok şey öğreniyoruz. Çok küçük yaşlarımdan itibaren organik staj olarak niteleyebileceğim kendiliğinden gelişen, mobilya tasarımıyla ilgili genel külliyata sahip olmamı sağlayan bir ortamın içinde büyüme avantajını yaşadım. Teorik bilgilerin yanında pratikle ilgili erken dönemlerde deneyimler edindim”

“Yetenek mi genetik mi?” sorumuzun karşılığını bilim adamları gibi tam olarak bulamadık ama yeteneğin genetikle, genetiğin yetenekle birleştirilmesi gerektiğini kesinleştirmiş olduk.

Genlerde ağaç kokusu Görselleri
röpörtaj,gen,ağaç,koku,desıgn
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!