+90 224 241 91 18 - 19

Çekirdekten Yetişme Bir Zanaatkar; Engin Durmuş

2017-01-10

Yıllar önce mesleğe bir mobilya atölyesinde çırak olarak başlayan Engin Durmuş, 20 yıllık tecrübesini ortağı Nihat Demir ile Kurduğu Delmo Ahşap Atölyesinde buluşturmuştur. Yıllar içinde teknolojiyi ustalıkla birleştiren firma sayısız pek çok projeye ve mimara ahşap alanında ürünler üretmiş. Mobilyacılığın benim için anlamı ; ‘’bir mekana yaptığınız ürünle ruhunuzu, yaratacılığınızı ve ustalığınızı katmak ‘’ diyen Durmuş ; ‘’ Bugün geriye dönüp bakınca görüyorum ki mobilyacılığa olan ilgim her ne kadar bilinçsizce olsa da zaman içinde meslekle yoğruldukça . sevdiğim işi yapma şansına erişmiş oldum’’ diyen çekirdekten yetişme bir zanaatkar.

YAPTIĞINIZ MESLEK YAŞAM TARZINIZI NASIL ETKİLİYOR?
Mobilyacılık her zaman bir atölye mesleği gibi görülse de çok emek ve vakit isteyen yaşamın her alanından beslenmeniz gereken ,sürekli koşuşturma ve bir şeyleri yetiştirme içinde olduğunuz bir meslek dalı. Bu sebeple herşey çok hızlı ve hatasız olmak zorunda, hataya tahammülünüz kalmıyor.

MESLEKİ İDOLÜNÜZ VARMI?
Özel olarak isim verebileceğim biri yok. İşlerini beğendiğim ve takip ettiğim meslektaşlarım var elbette.. Benim için yaptığı işin arkasında duran hayallerinin ve hedeflerinin peşinde azimle koşan ve işinde başarıya hedefleyen herkes idol aslında.

NASIL BİR ÇALIŞMA DÜZENİNİZ VAR? MESLEKİ AÇIDAN ÇALIŞMA DÜZENİNİ NASIL SAĞLIYORSUNUZ?
Özel bir çalışma düzenim yok. Sabahları ilk işim atölyedeki işlere bakmak. Arkasından çalıştığımız mimarlarla yada müşteriyle yaptığımız görüşmeler sonucu tüm tarafların istek ve beklentilerini belirleyip elimizdeki işleri planlamaya alıyorum.

İŞ HAYATINDA OLMAZSA OLMAZ DİYECEĞİNİZ PRENSİPLERİNİZ NEDİR?
Sadece kendi işime yönelik değil ama genel anlamda inandığım birkaç prensip var. Aslında hiçbiri duyulmamış, orjinal formüller değiller, ama zaten başarının bir kestirme yolu yok maleesef.Başarının tek yolu inanmak, planlamak, ve çalışmak. Sektörü piyasayı ekonomiyi sıkı takip etmeye çalışırım. Müşterilerimize verdiğimiz teslim sürelerinden şaşmamak bizim için çok önemli. Bunun yanında elbette kaliteden taviz vermemek ve doğru malzemeyi doğru yerde kullanmak.

BU MESLEĞE BAŞLANGIÇ HİKÂYENİZ NEDİR? NEY SEBEP OLDU BAŞLAMANIZA?
Yıllar önce abim polyester kumaş üretimi yapan bir firmada çalışıyordu. Onun çalıştığı firmanın yanında bir mobilyacı dükkanına girmem sayesinde tanıştım meslekle. Yani mobilyacı olayım demedim. Ama mesleği tanıdıkça çok sevdim ve kopamadım. Yıllar içinde oldukça tecrübe kazandım.
2004 Yılında iki ortak olarak Delmo Ahşap Atölyemizi kurduk. Firmamız kurulduğu günden buyana estetikten ödün vermeden teknoloji ve ustalığı birleştirerek sayısız mimari projeye üretiiği ahşap ürünlerle hayat vermiştir.

Çekirdekten Yetişme Bir Zanaatkar; ENGİN DURMUŞ Görselleri
röpörtaj,Zanaatkar,teknoloji,meslek,atölye,yaşam,tarzı,idol
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!