+90 224 241 91 18 - 19

Bahçelere Tarz Önerileri

2016-10-11

Bu bahar yan komşudan farklı bir bahçe hayal ediyorsanız bilin ki bu sizin elinizde. Küçük bile olsa yepyeni fikirlerle, baharın tadını bahçenizde doyasıya çıkarın. Üstelik bahçeniz ister büyük, ister küçük olsun fark etmez. Her büyüklükteki bahçeye uyarlanabilcek yeni fikirler bulmanız da mümkün. “Benim bahçem çok küçük” cümlesini aklınızdan bile geçirmeyin. Şimdi elinize kalem kağıdı alın ve nasıl bir bahçe hayal ettiğinizi yazın, listeleyin. Ardından baharın mis kokusunu küçük bahçenizle buluşturun. İşte size minik bahçeniz için birkaç küçük öneri:

1. Kompost yapın
Ev ve bahçe atıklarının geri dönüşümüyle elde edilen yeşil gübreye kompost denir. Kocaman plastik bir kovanın içine yabani otları doldurun. Hava alması için birkaç delik açın ve ters çevirin. Güneş alan bir yere yerleştirin, Sıcak, çürümeyi hızlandırır ve bir sene içinde koyu renkli bir gübre elde etmenizi sağlar. Dilerseniz bir kova su içinde bu otları çürüterek sıvı gübre elde edebilirsiniz. Bu gübreyi özellikle de azot gereksinimi fazla oian yeşil yapraklı bitkilerde, sulama suyuna katarak değerlendirebilirsiniz.

2. Duvarlar yeşile kavuşsun
Küçük bir bahçede daha fazla bitki kullanmak İstiyorsanız, ev veya bahçe duvarında saksı içinde bitkiler kullanabilirsiniz. Böylece sert dokuyu yumuşatıp, mekanı hareketlendirebilirsiniz. Aynı zamanda unutulmuş noktaları da bitkiler sayesinde değerlendirebilirsiniz. Sarkık sardunya, petunya ve gazanyalar ile saksılarınızı renklendirebilirsiniz.

3. Bahar çiçeklerini unutmayın!
Bahçeyi baharla buluşturmak istiyorsanız listenizde bahar çiçekleri mutlaka yer almalı. Küçük bir bahçede kullanacağınız çiçeklerin form ve renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Uzun boylu bitkileri sınır bölgesine yerleştirirken Ön bölümlerde kısa boylu çiçekler tercih etmelisiniz. Saksılar içinde küpeli, unutmabeni, yıldız, papatya çiçekleri dekoratif bir görüntü verir. Sonbaharda ektiğiniz soğanlar ilkbaharda çiçeklerini gösterir. Laleler, sümbüller, nergisler, muscariler hepsi sırayla saksıları, çiçek tarhlarını renklendirir. Çiçekleri geçen soğanları toprakta bırakmayın. Yeşil yaprakları kestikten sonra kese kağıdına sarın ve karanlık, serin, kuru bir yerde saklayın, Bir sonraki sene tekrar ekebilirsiniz.

4. Küçük bir süs havuzuna ne dersiniz?
Bahçenin bir köşesine küçük bir süs havuzu ekleyebilirsiniz. Bu havuzun boyutu bahçenizle orantılı olmalıdır. Ne çok küçük, ne de çok büyük olmamasına dikkat edin, Yapı marketlerinin birçoğunda bu tarz ürünler bulabilirsiniz. Küçük bir aküyle devirdaim olan su, bahçede güzel bir görüntü oluşturur. Dilerseniz süs havuzunuzu su bitkileriyle tamamlayabilirsiniz. Bu listenin başında kuşkusuz nilüfer çiçeği yer alır. Sarı, beyaz e pembe gibi farklı renklerdeki çiçekleriyle muhteşem bir bahçeye kavuşabilirsiniz.

5. Saksıları elden geçirin!
Saksıları hala revize etmediyseniz acele edin. Ardından pencere önlerini ya da oturma alanında farklı boylarda saksılarla bahçeyi çiçeklendirin. Yeni saksı almanız gerekiyorsa bahçe stilinize uygun malzeme seçin. Country stili doğal bir bahçe için yuvarlak hatlara sahip saksılar, modern bir bahçede ise minimal çizgilere sahip saksılar ideal bir seçim olur. Bir seçenek de renkli sepetler içine saksıları yerleştirmek…

İşte minik bahçeniz hazır. Size de yazın tadını çıkarmak kalır…

Bahçelere Tarz Önerileri Görselleri
öneri,bahçe,tarz,fikir
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!