+90 224 241 91 18 - 19

Mutfağım Küçük Diyenlere İlham Verecek 10 Mutfak

2017-05-24

Giderek yoğunlaşan kentsel dönüşüm ve kalabalık sitelerde sıklıkla görülmeye başlanan küçük mutfak modelleri çoğu kiracı veya ev sahibi olmak isteyen için bir sorun teşkil ediyor. Sorumlu yayıncılık ilkelerinden yola çıkan Dekotrend ekibi olarak inşaat sektörüne de büyük fayda sağlayacak “kim korkar küçük mutfaktan” başlıklı yazımızı hazırladık. Size ilham olabileceğini düşündüğümüz on mutfak modelini ve kullanım kolaylıklarını okumak için hazırsanız öneriler geliyor.

Kim demiş kırmızı mutfak olmaz diye
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
Bekar yaşamın en korkulu rüyası mutfaklarda hem farklılık hem de daha fazla zaman geçirme fırsatı yaratacak bu mutfağımızda görüldüğü üzere iddialı bir kırmızı rengi tercih edilmiş. Mutfağınız küçükse küçüktür bu nedenle derinlik algısı, yükseklik kompleksi gibi o alana olduğundan büyük göstermeye çalışacağınız detayları bir kalemde es geçmenizi öneriyoruz. İstediğiniz rengi kullanın. Sizi oraya girdiğinizde hangi renk mutlu edecekse seçin ve uygulayın. Bir bölümünü masa gibi de kullanacağınız tezgah ve oturma bölmesini de doğru ayarladıktan sonra inanın o küçük mutfak evinizde sizi en çok mutlu eden yerlerden biri olacaktır. En azından siz evlenene dek bu iddiamızda kararlıyız…

Kompakt ve modern
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
Arkadaşlar küçük mutfak önerisi getirirken size yine kıyamamış küçüğün bir boy büyüğü mutfak seçmişler. Siz lütfen mutfağın büyüklüğüne bakmayın burada önemli olan mutfağın işlevselliği…
Mutfaklarda en büyük sorun gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bilmeden aldığınız malzemeleri depolama gerekliliğidir. Bu gereklilik aslında bir gereklilik değildir ve siz alışveriş çılgınlığını bıraktığınız an sorun ortadan kalkacaktır. Mutfakta sürekli kullandığınız ve kullanacağınız malzemeleri iyi seçin. Bu seçimleri cam, porselen, tencere tava ve diğer elektronik ihtiyaçlarınıza göre basitçe ayırın. Dolaplarınıza sizi boğmadan ilaveler eklemenin günümüz çağında büyük ivme kazanan hazır mobilya mağazaları sayesinde yarattığı kolaylık da tüm bunların üzerine eklenince işte size küçük ama ihtiyacınız olan her malzeme ile İsviçre çakısı gibi bir mutfak.

Yalın ve basit
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
Mutfaklarla ilgili her türlü saklanmayı gerektiren fanteziler günümüzde özellikle restoranlarda açık mutfaklara verilen hesaplarla birlikte yavaş yavaş tarih olmaya başladı. Mutfak saklanılacak bir yer değildir, aksine yeni başlayanlar için olası mutfak yangını başlangıcı yemek yakmalar, meraklı komşular tarafından erken fark edilip ciddi bir sorun olmadan müdahale edilerek engellenecektir.
Mutfağınızın hem yeterince ışık alması hem de size bir ferahlık duygusu vermesi açısından olabildiğince büyük camlarla kaplanmasında hatta mümkünse sokağa bakan yönde olmasında hiç sakınca yok. (Müteahhitlerle görüşürken aklınızda olması açısından söylüyoruz.) Mutfağınıza giren gün ışığı size farklı bir enerji verecektir. Doğru renk seçimleri ve yine doğru malzemelerin iyi konumlandırma yeteneğiniz bu enerji ile bir araya gelince, bu küçük mutfaktan büyük bir aşçı çıkacağına inanıyoruz biz.

Bu yıl tezgahlarda kat moda
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
Mutfak ufak evet anlaşılıyor, sanıyoruz o ocak fırın karışımı da tüm evi ısıtıyordur. Biz hemen konudan daha fazla sapmadan ocaktan uzaklaşıyor ve sağ tarafta görülen katlı tezgah ve sizin o küçük mutfağınıza yapacağı büyük destekten bahsetmek istiyoruz. Tezgahlara kat çıkımı izne veya ruhsata bağlı değil, doğru çizim, ölçü ve biraz zevk gerektiren bir konu. Tezgahınızı mutfağınıza göre tasarlayarak birkaç farklı katla hem yerden kazanma hem de daha keyifli bir mutfakta özel zamanlar geçirme fırsatınız olacaktır. Ayrıca dostlarınız sohbetleri yanınızda yaparken onlara bu keyifli mutfakta bir şeyler hazırlamak özellikle dedikoduları kaçırmayacağınız için sizin de çok hoşunuza gidecektir.

Köşe dönmeyi bilmek
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
80 kuşağı iyi hatırlar bu ülkede en çok gündem oluşturan konu köşeyi dönmeyi bilmekti. Aynı trend yine moda ama bu kez küçük mutfaklarda… Genel anlayışımızda düz ve keskin hatlar bitişik nizam dolaplar her zaman öncelikli tercihler olmuştur ta ki küçük mutfaklar gündeme gelene dek. Oysa şimdi küçük mutfaklarda özellikle köşeleri ve dönüş noktalarını farklı tasarımlarla bir dolap ya da kullanılır bölge haline getirmeniz size hem yer hem de farklılık kazandıracaktır.

Uzun ince bir mutfaktayım
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
Küçük mutfakların bir büyüğü olan uzun dar mutfaklar aynı aileden geldikleri için çok ayırt edilmezler. Eğer mutfağınız dar bir mutfaksa geçiş noktalarını doğru ayarlamak ilk net kuralınız olmalı. Yani kendinize sizi sıkıntıya sokmadan geçişler için yer ayarlamalı ve sonrasında mutfağınıza tezgah ve diğer malzemeler için ölçülendirmelisiniz. Size ayrılan ölçülerin dışında kalan alanlarda da sizi mutlu edecek daha geniş tezgahlar veya bırakılacak boşluklara yerleştirilen mini oturma seçenekleri ile dar mutfaklarda uzun paslaşmalar mümkün olacaktır.

Geometri mutfakta başlar
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
Hayal gücü insanlara küçükleri büyük, aşılmazları geçilir hale getirir çözümler ürettirir. Eğer mutfağınız küçükse hayal gücünüzü kullanmanın şimdi tam zamanı diyebiliriz. Tezgahlar her zaman herkesin kullandığı ölçülerde olmak zorunda değildir. Belki olması gereken sizin ihtiyacınıza göre yeni tasarımlar üretmenizdir. Klasik ölçüleri boş verin, yeni bir şeyler denemenin zamanı geldi. Yerinizi doğru ölçün kendinize güvenmiyorsanız bir ustadan yardım alın, ihtiyaçlarınız doğrultusunda o ölçülerde üçgen, beşgen veya farklı geometrik desenlerde çalışmanız yarın doğacak çocuklarınızın geometri dersinde başarı şansını da oldukça arttıracaktır. Bir küçük mutfakla iki kuş diye biz buna deriz.

Bombeler bombeler
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
Mutfak küçükse çözüm her zaman tezgahtan geçmez. Bu kez önerimiz dolaplar ve farklı ölçeklendirilerek yer kazanılması üzerine olacak. Biz bu yaklaşıma kendi aramızda “bombeler bombeler” adını vermiş olsak da siz yine de ustanıza anlatırken daha net sözcükler ve net ölçüler kullanın diye de uyarmak isteriz. Mutfak dolaplarınıza vereceğiniz öne doğru fazla ölçüler size yerden kazandırırken mutfağınıza bir uzay üssü havası da katacaktır, keyfini çıkarın deriz.

Tertip düzen 10
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
Mutfaklarda kullandığınız ankestre ve elektronik eşyaların doğru düzenlenmesi demek sizin bu yıl tertip ve düzenden 10 alacağınızın ilk işaretidir. Hayır yok öyle bir şey, yazı her şey hakkında olabilir ama mutfağınızın tertip ve düzeni sadece size aittir, kanmayın bize. Lakin bahsettiğimiz konu gerçekten önemli bir nokta. Kullandığınız elektronik eşyaların ki buna, fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi, mikro dalga fırınlar veya kahve makinaları da dahil her zaman sizin kullanma rahatlığınız ön planda olacak şekilde doğru dizayn edilmesi mutfağınızın alanlarında sizin daha mutlu olmanızı sağlayacak.

Ufacık tefecik içi dolu tencerecik
MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK
Bakmayın siz öyle küçük durduğuna fırın yanına gelen 3 kapaklı 2 dolap ve tezgah altında yerleştirilen fazla çekmeceleri ile ufacık tefecik ama içi dolu tencerecik bir mutfakla karşı karşıyayız. Tercihlerinizi sizi mutlu eden renklerden kullanarak hazırlayacağınız böyle bir mutfak fazla çekmeceleri ile ihtiyacınız olan malzemeleri saklamanıza yardımcı olacaktır. Mutfağınızın küçük olması halinde alacağınız fırın ve set üstü ölçülerine de dikkat etmenizde fayda var.

dekotrend,mutfak,galeri,MUTFAĞIM KÜÇÜK DİYENLERE İLHAM VERECEK 10 MUTFAK,10 mutfak
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!