+90 224 241 91 18 - 19

“zamansız Portreler” Şimdi Mahall Bomonti İzmir’de

2017-02-01

Kemerleri bağlayın. 1851 yılına fotoğraf çektirmeye gidiyoruz!
Kerim Suner’in dünyanın ilk fotoğraf tekniğini kullanarak çektiği fotoğraflardan oluşan “Zamansız Portreler” sergisi, 10 Şubat – 6 Mart tarihleri arasında, Mahall Bomonti İzmir’de sanatsever ve nostalji meraklılarıyla buluşuyor.

Türkerler Holding, İzmir’in kültür ve sanat hayatına kazandırdığı yeni mekânla birbirinden değerli sanatçıları ağırlamaya devam ediyor. Mahall Bomonti İzmir projesinin içinde, 1912’de Bomonti Tesisleri olarak inşa edilen tarihi binalarda özel olarak dizayn edilen galerinin bu seferki konuğu Kerim Suner oldu.

Fotoğrafçı Kerim Suner’in 19. Yüzyılda Frederick Scott Archer tarafından geliştirilen tekniğe birebir sadık kalarak cam ve metal plakalar üzerine çektiği portrelerden oluşan sergi İzmirlileri zaman yolculuğuna çıkarmaya hazırlanıyor.

Bir buçuk asırlık tekniğin bir zanaat gibi metal ve camın üstünde hayat bulduğu portrelerin oluşturulmasında hiçbir dijital unsur kullanılmıyor.

Çekimlerde kullanılan fotoğraf makinasının antika, üstündeki lensin bile 130 yaşında olması; körükleriyle siyah beyaz filmleri andırması, o körüğün arkasında gizlenmiş fotoğrafçının karşısında birkaç saniye beklenmesi ve ortaya çıkan metal ya da cam üzerine baskının yüz yıllarca dayanabilmesi, yaşadığımız dijital dünya içerisinde nostaljiyi yakalamanızı sağlıyor. Ortaya çıkan fotoğrafların dokusu ve kullanılan tekniği 165 yıl sonra, yani bugün bile hala aynı şekilde uygulanabilmesi görenlere ilham veriyor.

“ZAMANSIZ PORTRELER” ŞİMDİ MAHALL BOMONTİ İZMİR’DE Görselleri
etkinlik,mahall bomonti,izmir,zamansız portreler,türkerler holding
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!