+90 224 241 91 18 - 19

Plato Sanat’ın, Misafir Sanatçı Program Sergisi “balat” 13.istanbul Bianeli’ne Eşlik Ediyor!

2016-10-11

İstanbul’daki güncel sanat çevresi için önemli bir mekan olan Plato Sanat, Misafir Sanatçı Programı çerçevesinde gerçekleştirdiği “Balat?”Sergisi ile 13. İstanbul Bienali’nin paralel etkinliği olarak görülmeye devam ediyor.
Programın ilk 2 misafiri, İspanyol sanatçı Felix De La Concha ve genç sanatçı Elif Süsler ilk tematik rezidans projesinde, İstanbul’da ve özellikle Plato Sanat’ın da içinde bulunduğu tarihi bölge olan Balat’ta devam eden kentsel dönüşüm projeleri ve bölgedeki tartışmaları da ele aldı.
De La Concha, Semt Halkını Resmetti!
26 Haziran’da kapılarını açan ve İstanbul Bienali’nin paralel etkinliği olarak 29 Eylül’e kadar görülebilecek sergide Felix De La Concha, her gün bir tane olmak üzere farklı çevrelerden gelen 20’den fazla Balat sakini ile birebir görüştü. Buradaki kentsel yenilenmeye dahil olan insanları resmetti ve oluşturduğu bu günlüğün kayıtlarıyla bir belgesel tasarladı. Belgesel, tablo ve videolarla hazırlandı. Balat’ın geçmişine yolculuk niteliği de taşıyan bu proje, semtteki çağdaş şehir yaşamıyla ilgili devam eden tartışmaların anlaşılmasına da olanak sağladı.
Elif Süsler’den “Balat 2020” Projesi!
Elif Süsler ise, Felix de la Concha’nın aksine Balat’ın geleceğini ütopik / distopik bir bakış açısıyla ortaya koydu. George Orwell’in 1984’üne ve olimpiyatlara adaylığının sonuçlanmasını bekleyen şehir İstanbul’a atıfta bulunarak Balat 2020 adıyla bir proje ve tanıtım paketi tasarladı. 2020’de ortaya çıkmış yeni bir insan türü tarafından mesken tutulmuş Balat’ın tanıtım paketini içeren bir proje oldu. Reklam filmi, turistik gezi rehberi, Balat’ın yeni hayatını işleyen kartpostalların yanında, ortaya çıkmış olan kurgusal yeni ırk da broşür, poster gibi basılı malzemelerle tanıtıldı.
Daimi küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği Plato Sanat’taki Misafir Sanatçı Programı, altı haftalık sürelerde sanatçılara ev sahipliği yaparken, sanatsal araştırma ve üretimlerini profesyonel ve kurumsal ortamda sürdürme imkânı tanıdı.

PLATO SANAT’IN, MİSAFİR SANATÇI PROGRAM SERGİSİ “BALAT” 13.İSTANBUL BİANELİ’NE EŞLİK EDİYOR! Görselleri
etkinlik,sanat,sergi,proje,tablo
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!