+90 224 241 91 18 - 19

Pera Müzesi’nde “mersad Berber: Bir Bosna Alegorisi”

2017-03-28

Pera Müzesi sanatseverleri Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden Mersad Berber’in “Bir Bosna Alegorisi” sergisi ile karşılamaya hazırlanıyor. 2012 yılında hayatını kaybeden sanatçının eserleri, ölümünden beş yıl sonra ilk kez Pera Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak.
Büyük boyutlu ve karışık teknikler kullandığı eserleriyle tanınan Mersad Berber’in Avrupalı usta sanatçılardan ilham alan eserleri, özgün temaları ve yenilikçi kompozisyon anlayışıyla diğerlerinden farklılaşıyor.
Mersad Berber, 1960’ların başlarında Lübliyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenci iken Prešeren Ödülü’ne layık görüldü. Eserleri ilk kez 1961 yılında dönemin saygın sanat etkinliklerinden biri olan Lübliyana Grafik Sanatlar Bienali’nde, dünyanın önde gelen çağdaş grafik sanatçılarının eserleriyle birlikte sergilendi. Berber’in erken dönem çizim ve baskılardan oluşan eserleri, teknik açıdan akademinin etkilerini, tematik olarak ise kültürel geleneklerinin modern bir görsel ifade ile aktarılmasına duyduğu ilgiyi yansıttı. Farklı kültürler ve gelenekler arasında bağ kurmasını sağlayan eşsiz yeteneği ve tarihsel deneyimin derin katmanlarına inen zekasıyla Berber, Antik dönem, Bizans, Ortaçağ, Rönesans, Barok, Art Nouveau ve Modernizmi buluşup kaynaştırdı, Doğu ve Batı’yı sentezleyerek ona özel bir nitelik kazandırdı. Bu üslup, Avrupa sanatının ustalarına yapılan göndermelerin sıklıkla eski Bosna fotoğraf ve kartpostallarıyla etkileşime sokulduğu 1990’lardaki eserlerinde de sürdü.
Sergi meraklıları için 16 Şubat-07 Mayıs 2017 tarihleri arasında Pera Müze’sinde ziyarete açık olacak.

Pera Müzesi’nde “Mersad Berber: Bir Bosna Alegorisi” Görselleri
dekotrend,etkinlik,müze,pera müzesi,alegori
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!