+90 224 241 91 18 - 19

Özel Koleksiyonları Kamuya Açan Collectorspace

2017-01-25

Collectorspace 27 Ekim-24 Aralık tarihleri arasında Bilge Koleksiyonu’ndan Şükriye Dikmen imzalı “Çiçekler” adlı eserle sanatseverleri buluşturuyor.
Özel koleksiyonları kamuya açmasıyla tanınan collectorspace, bu kez Modern Türk ve yabancı sanatçıların eserlerini barındıran Bilge Koleksiyonu’dan “Çiçekler” ile gündeme geliyor.
collectorspace 27 Ekim–24 Aralık 2016 arasında özel bir Türk koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Gençlik yıllarından beri yüzüktaşlarından bakıra, savatlı işlerden toprak altı eserlere birçok farklı koleksiyon oluşturan ve 1990′lı yılların başında da sanat koleksiyonculuğuna başlayan Muhsin Bilge’nin (d. 1944, ö. 2014) eşi Zeyno Bilge’nin desteğiyle oluşturduğu, günümüzde çocukları Aslı ve Ali Bilge’nin yönlendirdiği ve geleceğe hazırladığı özel koleksiyonu 2 ay boyunca collectorspace’in konuğu olacak.

Türkiye’nin en özgün ve kapsamlı aile koleksiyonlarından biri olan, Türk ve yabancı sanatçıların yağlıboya, desen, baskı, gravür, fotoğraf ve heykel işlerinden oluşan Bilge Koleksiyonu’ndan sergi için seçilmiş Şükriye Dikmen imzalı Çiçekler adlı eser ile koleksiyonu anlatan özel video collectorspace’te görülebilir. Collectorspace’te ziyaretçilerle buluşan Çiçekler adlı eserin sahibi Şükriye Dikmen, Muhsin ve Zeyno Bilge’nin 1990′ların ilk döneminde başlattıkları sanat koleksiyonuna dahil ettikleri ilk isim. Dikmen, Çiçekler isimli bu işinde geleneksel natürmort formatından yola çıkıp organik formlardan oluşan minimalist bir kompozisyon yaratıyor. Koleksiyonda yer alan sanatçılar arasından birçok ismin, elbette bulunabildiği ölçüde, çocukluk çizimleri, akademi çalışmaları, defterleri, mektupları ve olgunluklarının her döneminden işleri, hatta ailelerinden resim yapan kişilerin çalışmaları ile, tam bir envanteri oluşturulmaya çalışılmış. Bu derlemede, Fahrelnisa Zeid, Aliye Berger, Bedri Rahmi, Eren Eyüboğlu, Kemal Önsoy, Mehmet Güleryüz, Ömer Uluç, Komet gibi büyük ustaların yanı sıra karanlıkta kalmış Celal Tutant gibi isimler, daha genç kuşaktan Beyza Boynudelik, Saim Erken, Mustafa Özel, Hande Şekerciler, Füruzan Şimşek, Murat Akagündüz, Mustafa Horasan, İrfan Önürmen gibi yetenekli sanatçılar da yer alıyor. Taksim, İnönü Cad. No:9c, Beyoğlu adresindeki Collectorspace`te sergi Çarşamba-Perşembe-Cuma-Cumartesi günleri saat12.00-18.00 arasında ziyaret edilebilir.

Özel koleksiyonları kamuya açan Collectorspace Görselleri
etkinlik,özel,koleksiyon,türk,modern,yabancı,eser,aile,özgün
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!