+90 224 241 91 18 - 19

Kutlay’dan “gümüş Haz”

2016-10-11

6 Mayıs- 17 Mayıs 2014 tarihleri arasında Galeri Eksen’de düzenlenecek olan Burak Kutlay’a ait “Gümüş Haz” adlı sergide sanatçı bireyin doğuşundan itibaren içinde bulunduğu sistemleri işliyor.

Sanatçının çalışmaları günümüzde bireyin doğuşundan itibaren içinde bulunduğu sistemin işleyişi karşısındaki farkındalığını ele alıyor.
Burak Kutlay’a göre; Kapitalist sistemde dünya bir tüketim aracına dönüşmüştür. Bu o kadar büyük bir tehlikedir ki maddi ve kişisel çıkarlar uğruna doğa hiçe sayılır, kişisel talepler doğrultusunda dünyanın kaynakları tüketilir, hayvanlar katledilir, insanlar öldürülür. Bu öyle bir sistemdir ki, bu sistemin yanlış ve tehlikeli olduğunu düşünen bireyler susturulur, başka bireylerin fark etmesi engellenmeye çalışılır.
Tüm bu olanlara rağmen hala devam etmekte olan bu sistemin içinde yer alan bireylerin ulaşmak istediği yapay zevkler veya hazlar uğruna parlayan çelikten ve betondan yapılar inşa edilir, ekonomik sebeplerden dolayı iflas eder ve yıkılır sonra tekrar inşa edilir... Bu aslında bir yıkım sürecidir.

Kutlay’dan “GÜMÜŞ HAZ” Görselleri
etkinlik,sergi,sanatçı,tüketim,doğa
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!