+90 224 241 91 18 - 19

İş Sanat Kibele Galerisi’nde… “bir Seyyahın Resimli Güncesi”

2017-03-27

Ressam Muhsin Kut’un 1959 yılında Taksim Meydanı’na çıkan merdivenlerin yanındaki duvarda açık havada açtığı ilk sergisinden, 1960’lı yılların son dönemlerine kadar tuval üzerinde spatula ile yaptığı çalışmaları ve sonraki yıllarda desen ağırlıklı ürettiği eserleri 28 Şubat- 15 Nisan tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde meraklıları için ziyarete açık olacak.
“Kara kalem hata kabul eder lakin tükenmez kalem ve dolma kalem hata sevmezdi.” diyen Kut, yıllarca kara kalem olarak yaptığı çalışmalardan vazgeçerek son dönemde tükenmez kalem ve dolma kalemi titizlikle kullandığı çalışmalara imza atmış.
Resimlerinin ana konusu seyahat ettiği ülkeler ve özellikle de doğup büyüdüğü İstanbul olan ressam Muhsin Kut’un 2010 yılında açtığı “Gözüme Ne Takıldı İse…” sergi kataloğunda İstanbul için şöyle der: “İstanbul resmi yapmak hem kolay hem de zor. Hele Boğaziçi veya o dolaylardan bir mahalleyi veya semti konu seçmişsem. Yıllardır İstanbul manzaraları yapan bir ressam olarak, gözüme ne takıldı ise; güzelliğine, çirkinliğine bakmadan resmetmeye çalıştım.”
Sergide sanatseverler Muhsin Kut’un retrospektif sergisi aracılığıyla sanatçının yıllar içinde odaklandığı şehirleri ve konuları izleme olanağı bulurken; Kut’un resim dili vasıtasıyla aktardığı yerlere yeniden görebilecekler. 1950’lerin ortasından bugüne kadarki görüntüler; izleyeni bir yandan sanatçının üretim diline tanık ederken bir yandan da belgesel bir okuma yapmaya davet edecek.

İş Sanat Kibele Galerisi’nde… “Bir seyyahın resimli güncesi” Görselleri
dekotrend,iş,sanat,tasarım,mimari,galeri,resim,muhsin kut
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!