+90 224 241 91 18 - 19

Baumax`ın Sponsorluğunda İki Yılda Bir Düzenlenen “essl Sanat Ödülü” Yarışması Bu Yıl İlk Kez İstanbul’da Yapıldı

2016-10-11

Orta ve Güneydoğu Avrupa ülkelerindeki genç sanatçıları desteklemek, onların yapıtlarının Viyana`daki Essl Müzesi`nde sergilenmesine olanak sağlamak amacıyla 2005 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen Essl Sanat Ödülü Yarışması Türkiye adayları sergisi 29 Mayıs 2013 tarihinde, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi`nde sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışı Essl Müzesi`nden Eva Essl, Dünyaca Ünlü Küratör ve Yarışmanın Jüri Başkanı René Block, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Mahmut Bozkurt, Ray Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Levent Şişmanoğlu, Essl Müzesi Şef Küratörü Andreas Hoffer ve Essl Sanat Ödülü Türkiye Jürisi Küratör ve Sanat Tarihçisi Lora Sarıaslan ile çok sayıda seçkin davetlinin katılımıyla gerçekleşti.
``Essl Sanat Ödülü `` Yarışması’na; Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Macaristan, Romanya, Slovenya, Slovakya ve Türkiye`den 500`ü aşkın başvuru yapıldı. Yarışmaya katılan 8 ülke ve Avusturya’dan bir araya gelen uzmanların oluşturduğu jüri, daha sonra her ülkeden 10’ar aday seçti. Türkiye’deki ESSL ART AWARD CEE adayları Sabahattin Ömer Akdağ, Emre Anılmış, Ragıp Basmazölmez, Bashir Borlakov, Seçil Büyükkan Atmaca, Hakan Dağdelen, Burak Delier, Nezihe Karakaya, Volkan Kızıltunç ve İrem Tok’tu. Mayıs ayı boyunca yarışmaya katılan tüm ülkelerde, kendi adaylarının sergisi gerçekleştirildi.

BAUMAX`IN SPONSORLUĞUNDA İKİ YILDA BİR DÜZENLENEN “ESSL SANAT ÖDÜLÜ” YARIŞMASI BU YIL İLK KEZ İSTANBUL’DA YAPILDI Görselleri
etkinlik,sponsor,yarışma,ödül,sanat
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!