+90 224 241 91 18 - 19

Tarih Ve Geleceğin Buluştuğu Bir Otel

2017-02-06

İzmir’deyiz… Denizi, tarihi, kültürel zenginliği… Bu tarih kokan şehirde, tarih kokan bir otele davetlisiniz. İzmir’in ilk tasarım oteli olan Key Otel’e hoş geldiniz. Kapıdan içeriye girin ve şehir hayatının karmaşasına kapıyı kapatın.

İzmir’de tarihi bir doku
İzmir`in kalbinde, Kordonboyu’nda, onlarca yıl Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası İzmir Şubesi`ne ev sahipliği yapmış tarihi bir bina; şimdilerde Key Otel. Geçmişin dokusunu, modern tasarımı ve yarının teknolojisini bir arada sunan Key Otel göz alıcı dış görünüşü ve dizaynı ile büyülüyor.

Key Otel 1950`lerin İkinci Ulusal Mimarlık üslubundan uluslararası stile geçiş dönemini, kente en iyi yansıtan yapılardan. Yapı, üstü örtülü orta avlu etrafında örgütlenmiş plan şemasına sahip olmasına rağmen, 1940`ların arkitektonik ifadesi ve 1950`lerin yalın modernist estetiğini buluşturan mimari yaklaşımı ile İkinci Ulusal Mimarlık Yaklaşımına sahip diğer projelerden farklı.

Otelin mimarisine ait, özgün, modernist kabuk; mekansal kurgusu zedelenmeden, orijinalitesi gözetilerek, Makomim Mimarlık, Derya Akdurak imzasıyla yeni fonksiyonuna kavuşturulmuş. Tasarım dili
olarak 50’li yıllara hazırlık dönemi olan 40’lı yılların dokusal ve formel yapısı, günümüz ihtiyaçları ve konfor koşulları gözetilerek Akdurak tarafından yorumlanmış. Binanın orijinal çizimlerinden yola çıkarak günümüze kalamamış detayları tekrar canlandırılmış ve yeni yapılan tefrişlerde ilham kaynağı olarak kullanılmış.

1930-1960 yılları arasında inşa edilen Key Otel binası, İzmir`de yarışma ile elde edilen az sayıdaki kamu yapılarından biri. 1950 yılında Merkez Bankası Binası olarak açılan bir yarışma projesinde Orhan Bolak, Doğan Tekeli ve Ergun Unaran imzasıyla birincilik alan bina, dönemin mimarisinde hakim olan milli mimarlık arayışından uzak çizgilere sahip.

Mimar Derya Akdurak’ın klasikleşmiş net çizgileri, kusursuz hacimleri ve mükemmel dekorasyon matematiğiyle kurgulanan otelde tüm sabit ve hareketli mobilyalar binanın geçmişinden ve kimliğinden gelen ipuçlarıyla beslenerek özel olarak tasarlanmış.

Malzeme ve form biçimciliğinden uzak duran, mekansal duyarlılığın öne çıktığı bir mimari dil yaratan Akdurak, sunuşunda uygulama kalitesi, detay ve ölçü hassasiyetine önem vermiş.

Etkileyici iç dekorasyonuyla biraz geçmişe biraz da günümüzün çağdaş atmosferine taşıyan otelde olgun, organik formların ve açık renk döşemeliklerin hakimiyeti gözleniyor. Cam duvarlı bu yaşam alanında bütün kumaşların solmaz, bütün ahşap ürünlerin de güneş ve ısıdan kabarmaz cila ve dokumadan oluşmasına dikkat edilmiş.

Salonlarda şık bir atmosfer sağlanması adına yuvarlak formlar kullanılmış. Yatak odalarında ağırlıklı olarak kullanılan krem renk paleti mekana dingin bir ruh hali vermiş.

Dekorasyonda hem duvarlarda, hem de tavanda kendini hissettiren çelik görüntüsünü gizlemektense, tercih edilen renk tonları ile bu detaylar daha da vurgulanmış.

İzmir Körfezi’ne karşı uyku keyfi
Key Otel, şehrin merkezinde olmasının yanı sıra, deniz kenarında olmasıyla da konuklarına farklı bir keyif sunuyor. 34 odası, deniz manzaralı restaurantı ve toplantı salonları ile şehir otelciliğinde fark yaratan Key Otel uluslararası ve bölgesel üzümlerden derlenmiş, içinde en kaliteli markaları barındıran 250 şişelik şarap mahzeniyle de misafirlerine unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Körfez
ve şehrin ilham verici manzarasını sunan, tavandan yere kadar pencerelere sahip odalarda, dış ve iç mekan arasında sağlanan süreklilik doğanın içeri girmesine olanak sağlarken, dekorasyonda kullanılan natürel dokulu yüzeyler modern dokunuşlarla kontrast bir güzellik yaratıyor.

Çeşitli kitap ve dergileri bulabileceğiniz Lobi Bar, dinlenmek için mükemmel bir mekan. Burada aromatik kahve karışımlarının, kokteyl ve alkollü içki çeşitlerinin tadını çıkarabiliyorsunuz.

Otel bünyesindeki Key Restoran ise, şehrin en yeni ve iddialı restoranlarından biri olarak dikkat çekiyor. İzmir Körfezi’nde gün batımı eşliğinde Ege esintileri, Türk ve dünya lezzetleri otelin restoranın da sunuluyor. Hem tasarımı hem de mönüsüyle “yeni bir perspektif”, özgün bir mutfak kültürü sunmaya hazır olan Key Restoran, keşfedilmemiş pek çok lezzeti açığa çıkarıyor, misafirlerine imza niteliğinde deneyimler yaşatıyor.

Otelin en geniş ve en muhteşem manzaralı odası olan Grand Suite 85 metrekare. İzmir Körfezi’nin harikulade gün batımına ev sahipliği yapan bu odada French yatak, direkt deniz manzaralı uyku bölümü, oturma odası ve yemek kısmı bulunuyor. Geniş banyosunda jakuzi küvet, ‘Rainmaker’ duş, ve yerden ısıtma bulunan odada eşsiz Körfez manzarasına karşı Rainmaker ile duş yapmanın keyfi anlatılmaz, yaşanır!

Ayrıca iki suit ile paylaşılan terasta, deniz havası alabilmeniz ve günbatımı renklerinin keyfine varmanız için size özel bir oturma köşesi bulunuyor.

TARİH VE GELECEĞİN BULUŞTUĞU BİR OTEL Görselleri
dekorasyon,tarih,gelecek,otel,izmir,tarihi doku
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!