+90 224 241 91 18 - 19

Rsg İç Mimarlık İzmir Makine Fabrika Ve Yönetim Binası’nda Doğayla Bütünleşen Kullanıcı Odaklı Tasarım Uyguladı

2017-02-02

Manisa Turgutlu’daki İzmir Makine Fabrika ve Yönetim Binasının İç mekan ve cephe tasarımı RSG İç Mimarlık imzası taşıyor. İzmir Makine Fabrika ve yönetim binası iç mekan ve cephe tasarımı çalışanların konforu ve verimlilikleri çerçevesinde doğadan esinlenerek hayata geçirilmiş. Fabrika ve yönetim binası tasarlanırken, firmanın kurumsal kimliğine sadık kalınarak tasarlanan cephesiyle iç mekanları bütüncül bir kurguyla planlanmış.

Rsg İç mimarlık İzmir Makine Fabrika ve yönetim binası için çalışmaya başladıklarında ilk kurguladıkları nokta biz burada çalışıyor olsaydık neler ister, neye ihtiyaç duyardık sorularına cevap bulmak olmuş.

Markalı konutlar, ofis projeleri, turizm işletmeleri, sosyal mekanlar ve sağlık yapıları gibi birçok farklı alanda iç mimari ve uygulama projelerine imza atan İç Mimar R. Semih Güven ve İç Mimar Didem Güven ortaklığındaki RSG İç Mimarlık’ın fonksiyonel mühendislik plastikleri üreten İzmir Makine firması için 4000 m2’lik bir alanda tasarladığı Manisa Turgutlu’daki fabrika ve yönetim binası, çalışma kalitesini arttıran fonksiyonel iç mekan tasarımları, doğadan
esinlenilen detayları, beyaz ve mavi tonlarının kullanıldığı modern çizgilerle ele alınan cephesiyle alışılagelmiş endüstri yapılarının aksine sıcak ve yalın bir tasarım sunuyor.
İçeri girdiğiniz andan itibaren sizi saran bu sıcak tonlar sayesinde mekanın iç yüzeyinde oldukça yer alan mermerde sıcak bir havaya bürünüyor.
İzmir Makine Fabrikası idari bölüm ve fabrika olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. Tasarımda her iki bölüm birbirinden net olarak ayrılırken bütünleyici detaylara gösterilen özenle birleşik bir yapı sergiliyor. Rsg İç mİmarlık ekibi fabrikanın danışma, yönetim ofisleri, açık ofisler, Ar-Ge bölümü, yemekhane ve giyinme odalarından oluşan idari bölümünün tasarımında doğal malzemeler tercih etmiş. Yapının genelinde hakim olan ‘endüstriyel yapı’ algısını kırmak için kullanılan akıllı yeşil duvar sistemi ‘green wall’ sayesinde endüstriyel bir yapının sert etkisi minimize edilerek doğanın sıcaklığının çalışma alanlarında hissedilmesi sağlanmış.
Binanın genelinde yakalanmak istenen ılımlı atmosfer iç mekanlarda kullanılan doğal taş ve ahşap malzeme ile oluşturulurken, aynı zamanda yine iç mekanlarda hakim olan bu havayı bina ile bir bütün tasarlanan dış cepheye de yansıtmış.
İklimlendirme, havalandırma, aydınlatma gibi tüm iç mekan ögelerinin yer aldığı optimum bir çalışma alanı sunulması hedeflenen İzmir Makine Fabrika ve Yönetim Binası’nda kullanılan malzemeler ve tasarım çizgisiyle endüstrinin soğuk algısı ve mekanik etkisi kırılarak ferah ve fonksiyonel bir çalışma alanı elde edilmiş. Bu algının çalışma motivasyonunu arttırmasının yanı sıra, insan olgusu üzerinde yarattığı sakinleştirici ve rahatlatıcı öğeleri de beraberinde getirmiş.
Bölümler birbirinden net olarak ayrılsa da kişilerin birlikte ve ekip çalışması ortamları da göz ardı edilmeyerek bu özel binada çalışma ve toplantı odalarına geniş yer bırakılmış.

Yapının insan odaklı ve mekanlar arası etkileşiminin gözetilerek planlanması, mekanlar içerisinde iş güvenliği, hijyen ve ses kirliliği kontrolü kriterlerinin sağlanması tasarım sürecinde önem verilen unsurlar haline gelmiş.
Tasarım ekibinin üzerinde durduğu bir diğer önemli konu ise, çalışma ortamlarında daha fazla yer alması istenilen ve gereken engelli çalışanlar için
ortamların işsel ve erişimsel daha kolay kullanılmasını sağlamak olmuş. Önce insan mantığını tasarımın her alanında uygulayan RSG İç mimarlık bu konuda gerçekten başarılı olmuş diyebiliriz.

Fabrika binasının dış cephesinin de idari bina iç mekan tasarımıyla bütünleşen bir ahenk yakalaması yine endüstriyel yapı tedirginliğini büyük ölçüde aza indirgemiş.
Geçişlerin son derece basit tutulduğu mekanda üniteler arasında kişilerin doğayı daha fazla hissedebilmeler için yeşillikler de unutulmamış.
Her çalışanın gerek kişisel, gerekse işsel ihtiyaçları için oldukça büyük yerler bırakan tasarım ekibi, incelikli detaylarla bu alanları mutlu eden bölümlere ayırmış.

Bekleme, lobi gibi idari binaların olmazsa olmazı bölümlerde ise yoğun kullanılan doğal taş mermer göze çarpacak kadar özenle seçilmiş. Ahşabın sıcaklığını mermerin bir bakıma soğuk kalan havası ile bütünleyen tasarımda geçişlerdeki zarafetle bu iki malzemenin bir bütün gibi algılanması sağlanmış.
Mekana renklerle verilen derinlik ise kullanılan aydınlatma sistemleri ile desteklenerek çoğaltılmış. Bunun yanı sıra binalar herkesin güneş enerjisinden daha fazla yararlanması için bölümler oluşturulmuş ve bu bölümler yine yeşilliklerle çevrelenerek farklı bir çalışmaya imza atılmış.
İzmir Makine Fabrika ve yönetim binasında özellikle yemekhane gibi çalışanların belli zamanlarını geçirdikleri alanlar mümkün olduğunca ahşap ağırlık kullanılarak tasarlanmış. Yine böylece çalışanların gün içerisinde bulundukları fabrika binası algısı hafifletilerek ortamlarda daha rahat olmaları sağlanan detaylarla çalışma motivasyonları güçlendirme yoluna gidilmiş.

Binanın tüm iç mekanına hakim olan açık renkler sayesinde stres ve gerginliğin azaltılması etkisi yanı sıra yaratılan güçlü renk ve ışıkla ortaya çıkan sonuç...

RSG İç Mimarlık İzmir Makine Fabrika ve Yönetim Binası’nda Doğayla Bütünleşen Kullanıcı Odaklı Tasarım uyguladı Görselleri
dekorasyon,rsg,mimar,mimarlık,doğa,tasarımı
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!