+90 224 241 91 18 - 19

Özel Bir Dershane Özel Bir Tasarım

2017-02-07

Çocukluktan gençliğe geçerken tüm öğrencilerin gitmek zorunda kaldığı ancak bir türlü gitmek istemedikleri mekanlardır dershaneler. Sıkış tıkış halleri, kasvetli atmosferleri, gençlere hitap etmeyen köhne yapıları ile kimsenin içinden koşarak dershaneye gitmek gelmez.

Oysa tematik sınıfları, gençlerin göz zevkini okşayan renkleri, dijital dekorasyon ayrıntıları, rahat oturma alanları ve ferah ortamı ile öğrencilere hitap eden bir dershane ne kadar da iyi olurdu…
2005 yılından bu yana serbest mimarlık yapan ve son dönemlerde iç mimarlık, mekan tasarımına ağırlık veren Ömer Faruk…, tüm bu ayrıntıları düşünerek dekore etmiş Kolej Matematik Dershanesi’ni…
Eski düzeni ile sınıfların ve genel konseptin çok karmaşık olduğu dershanede ilk olarak karışıklıkların sadeleştirilmesi ile bir bütünlük, dolayısıyla da ortak bir dil sağlanmış.

Mobilyalarda beyaz renklerin hakim olduğu karşılama salonunda modern duvar tasarımları yer yer taş örüntülerle donatılarak doğallıktan da uzaklaşılmamış. Beyazın griyle buluşması sadeliğin de korunmasını sağlamış. Koridorların dijital ayrıntılarla donatılması dershanenin misyonuna uygunluğu devam ettirirken, gençler
için de hoş bir enstantane yaratılmış.

Gençlerin üniversite hayallerini gerçekleştirme misyonu ile yola çıkan dershanenin katılımcılarına gerekli olan yüksek motivasyon ise dersliklere ayrı ayrı üniversite isimleri verilerek sağlanmaya çalışılmış.
Ayrı renklerden oluşan sınıflarda perdesinden zemin döşemesine kadar tüm alanlar renk uyumu içinde. Her bir öğrenciler için ayrı bölmeler halinde tasarlanmış oturma bölümleri beyaz renkle çalışılıp sadeliğin sağladığı devamlılığı yönetilirken, yer döşemelerinin açık renkli parkeleriyle bütünlük devam ettirilmiş.

Bir duvarın tamamını kaplayan dijital tahtanın da devam ettirdiği sadelik odalara ayrılan cıvıltılı renklerle bozuluyor ve hareketlilik sağlanıyor. Taş örüntü ayrıntıların üzerine yerleştirilen dijital baskılar gençlerin hareketli ve cıvıl cıvıl dünyasının dışa vurumunu simgeliyor.

Canlılığın devamı ise özel baskılı perdeler sayesinde yakalanmış. Gençliğin kullanımına ve zevkine uygun malzemelerin özel olarak tercih edilmesi ile tanıdık havanın devamlılığı sağlanmış.
Dershanenin özel olarak dizayn edilmiş bölümlerinden biri de cafeteryası.

Beyaz, kırmızı ve siyah renklerden oturma grupları ile hareketlilik kazanan bölüm gençlerin kendilerini en rahat hissettikleri alanlardan. Sevilen çizgi film karakterlerinin duvarları ve servis alanlarını kapladığı bu rahat salonda yer döşemeleri yine açık renk tercih edilmiş.

Lila rengin ağırlık kazandığı stor perdelerle tamamlanan cafeterya, balkonu ile de bir harika.
Firmanın kurumsal kimliğinin ön planda tutulduğu tasarımda zemin parkeleri Atlas Parke’den, ışıklar Grupasan’dan, perdeler Kenteks’den ve dijital tasarımlar ise Nilson 16’dan temin edilmiş.


Özel bir dershane Özel bir tasarım Görselleri
dershane,tasarım,özel dershane,gençler,eğitim,sınıf,rahatlık
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!