+90 224 241 91 18 - 19

Mısır Loft

2017-01-12

Bir şehri en iyi tarihi semtleri anlatır derler. İstanbul’u anlatan bu en eski semtlerden biri Beyoğlu sokaklarındayız bu kez. Yoğun insan selinin arasından biraz merak biraz heyecanla Mısır apartmanına doğru ilerliyoruz.
Projelendirilmesi ve tasarımı Ura stüdyo tarafından gerçekleştirilen Mısır Looft’un içinde yer aldığı bu buram buram tarih kokan apartman 1910`da Mısırlı Abbas Halim Paşa tarafından dönemin önde gelen Ermeni mimarı, Hovsep Aznavour`a yaptırılmış. İstanbul`un en büyük kiliselerinden Sent Antuan Katolik Kilisesi`yle komşu olan bina 1910 yılında, yıkılan Trocadero Tiyatrosu`nun yerine, Abbas Halim Paşa’nın kışlık konağı olarak inşa edilmiş. Yeni sanat akımının getirdiği zarif dekoratif süslemeleri, kıvrımları ve bitkisel desenlerinin sıklıkla kullanıldığı apartmana işte tüm bu bilgilerin ışığında başka bir heyecanla giriyoruz.

280m2 alanda değerlendirilen Mısır Loft aslında alternatif bir ev olarak tasarlanmış. Ura Stüdyo Emir Uras tarafından projelendirilen daire, sahipleri tarafından haftanın bazı günlerinde eğlence amaçlı olarak kullanıldığı için yalıtım, ses geçirmezlik ve ışıklandırma ön planda
tutulmuş.
Göz alabildiğine tarih kokan ve bir o kadar da modern düzenlemesi ile insanı çarpan Mısır Loft’ta orijinal tüm detaylar aynen bırakılmış ya da sadece onarım görerek işlenmiş.
Emre Uras daire içindeki mevcut tuğla ve ahşap strüktürleri orijinal formlarını koruyarak bırakmakla kalmamış aksine bunları daha ön plana çıkaracak tasarımı ile binanın tarihi ve özgün görünümü korumuş.
Yüksek tavanları farklı ışıklandırma sistemi ve büyüklüğüne rağmen sıcaklığı ile sizi saran Mısır Loft’ta mekanlar iç içe konumlandırılmış. Buna bağlı olarak da düşeydeki yüzey hareketleri, bazı bölücü elemanlarla gerektiğinde birbirinden ayrıştırılacak şekilde tasarlanmış. Buna en iyi örnek ise ana mekanın bir parçası olan yatak odasının çevresini saran perelerle istendiğinde kapatılarak ayrı bir mekan olarak kullanılabilmesi.

Mekanın girişinde döşemenin sadece bir parçası kaldırılarak istendiğinde yemek ya da çalışma masası olarak kullanılabilecek özel bir yüzeye dönüştürülmüş. Zemine yerleştirilen renkli led ışıklar sayesinden hem bu alan hem de ortam daha belirgin hale getirilmiş.
/> Mekanı loft projeler arasında öne çıkartan en önemli ayrıntılarından biri ise kullanılan malzemelerin seçimi olmuş. Ahşabın ön planda olduğu Mısır Loft’ta modern malzemelerin doğru yere konumlandırılması sayesinde aslında mekan ve ana öğeleri hep ön planda tutulmuş. Buna uygun olarak da havalandırma borularında şeffaf pvc kullanılmış ve mekanın bütünlüğü korunmuş.

Geniş dairenin farklı alanlarına yerleştirilen oturma grupları, istendiğinde eşya koymak istendiğinde oturmak için değerlendirilecek büyük bazalarla tamamlanmış.

Bu incelikle tasarlanmış Loft projede en dikkat çekici ayrıntılardan birisi ise ayna ile kaplanmış DJ kabini ve bankosu. Mekana kattığı farklılık kadar, uyum gösteren haliyle Emre Uras’ın elit seçkisini net şekilde gösteren bu ayrıntı bizi şaşırttığı kadar keyif veren öğelerden bir başkası oldu.

Mısır Loft, içinde barındırdığı malzeme ve detay kullanımlarıyla, İstanbul’da yer alan loft projelerine öncü bir örnek olarak akıllarımıızda yer etti.

Mısır loft Görselleri
dekorasyon,mobilya,obje,mısır loft,abbas halim paşa
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!