+90 224 241 91 18 - 19

Mavi Beyaz Bir Masalın Evi

2016-12-02

Hayat ne kadar da güzeldi biz çocukken ve masallar dinlerken.
Hayat ne kadar da güzeldi masallar diyarında gezinip pamuk prensesi ararken.
Hayat ne kadar güzeldi perilerin sihirli değneklerinin gelip bir gün bizi de bulabileceğine inanırken.
Sonra büyüdük. Masallar, prensesler, sihirli değnekler tek tek kayboldu. En son saçlarımızın bir sabah uyandığımızda sihirli bir peri tarafından upuzun yapılamayacağını anladığımızda yüzleştik gerçekle. Sonrasında da hep masallara kaçmak istedik gerçeklerden bunaldıkça.
Gerçeğin siyaha çalan griliğinden kurtulmak için mavinin huzuruna sığındığımız bir masal diyarıdır Bodrum.

Prenseslerin, sihirli değneklerin, mucizelerin dünyasına bir kez daha inandığımız, gözlerimize çocuksu heyecanları yeniden taşıyan yerdir Bodrum.
Ebedi mavilikler ülkesi’ diye anlatır Homeros Bodrum’u. Boşuna da söylememiştir. Eskinin “Halikarnasos”u, her bir adımında mavinin farklı bir tonuyla karşılar sizi. Körfezin turkuaz renkli sularında, göğün beyaza karışan bulutlarında, gecenin koyusunda hep Bodrum’u tasvire soyunan bir mavi vardır ve en can alıcı mavilikler Bodrum’da yakalar sizi…
Beyaz badanalı evler,
begonviller, zakkumlar, guletler, gümbetler ve daracık sokaklar… Bir Ege masalı en güzel bu sözcüklerle anlatılmaz mı sizce de? Hele de çocukluğunuzdan bir parçayı bu masala taşıyıp bir yandan da iç huzurunuzu aktarmaya çalışıyorsanız.

Bizi bir masallar diyarına taşıyacak, masal gibi bir eve Zuhal Toker’in evine konuk oluyoruz bu kez. Bodrum Turgutreis Akyarlar arasında Fener Mevkii’nde müstakil bir ev.
Bodrum’un beyaz evlerinin maviye karışan ve bu karışımla adeta bir nazar boncuğu atmosferi yaratan halinin yansıması olan yapıda yatak odaları alt katta konumlandırılmış. Binanın tamamında kullanılan eski dokuların başladığı ilk nokta da yatak odaları olmuş. El yapımı ferforje yatak başları, beyazın hakimiyetini kutsar nitelikte. Bazı duvarlarda kullanılan tuğla formlar eskinin güzelliğine atıfta bulunurken Bodrum evinin vazgeçilmezi olan beyaz duvarlar yerlerini korumayı sürdürüyor. Zeminde kullanılan taş doku ve eski formlu özel yapım mebran kapılar mekana hak ettiği değeri veriyor.
Salonun terasın ve mutfağın giriş katına yerleştirilme nedeni masalsı Bodrum manzarasının tadının son damlasına kadar çıkarılabilinmesi. Giriş katın hakimi de beyaz zemin ve mavi detaylarla bezenmiş dekorasyon tercihleri.

Karo İstanbul tarafından özel olarak hazırlanan el işçiliği taş zeminler 1930’ların hatırlara bir kez daha getirilmesini sağlarken, geçmişin zarafetini bugünün sert bakışından uzaklaşmak isteyenlere cömertçe sunuyor.
Bir mekanın güzelliği ayrıntılarında gizlidir ana prensibinden yola çıkan ev sahibimiz mutfak dolaplarından kapılara eski tarz CNC kapakları ve lake eskitme türü mobilyaları tercih etmiş. Özellikle yapı kulplarındaki porselen işlemeler göz kamaştırıyor.
Rustik İngiliz tarzının eski Türk evleri ile özel bir kompoziti olan çalışmanın tek modern çizgisi salondaki beyaz deri koltuklar. Yazlıkta özellikle deri koltuğun rahatlığını yaşamak isteyen Toker çifti yine beyazın egemenliğinde bir tercih yapmış ve yuvarlak köşe hatları ile mekana uyum sağlayan bir koltuk tercih etmiş.

Salonun metal aksamında da eskiden uzaklaşılmıyor ve oksitli metal tercihler ön plana çıkıyor. Şamdan biçimli avizelerin yaydığı mum ışığı masalsılığı
sürdürür nitelikte.
Beyaz lake sandalyelere hareketini Persan’dan temin edilen çiçek desenli kumaşlar sağlıyor. Çiçek çiçek sohbetlerin edildiği keyifli akşamlar da ancak böyle sofralarda yaşanabiliyor. Yemek masasının hemen arkasında konumlandırılan oymalı beyaz dolap ve üzerindeki aksesuarlar mutfağın yemek bölümü ile bütünleşmesinde önemli bir etken.
Bodrum manzarasının tadını çıkararak keyif kahvenizi yudumlamak isterseniz sizi yine çiçekli kumaşlarla bezenmiş geniş berjerlerin bulunduğu verandaya bakan köşeye davet edebiliriz. Son derece rahat olan bu nokta evin en özel bölümü.

Meşe ağacından el işçiliği ile hazırlanan tv ünitesi ve sehpa üzerinde yer alan beyaz lake ayrıntılar ve aynı el oymalarının maharetli aktarımı sayesinde tam bir bütünlük içinde misafirlerini bekliyor.
Bodrum’un beyaz badanalı taş evlerinin zarafeti evin banyolarında da hissediliyor. Artema imzalı banyo armatürleri eskinin çağrışımını yaparken eski doğal taş dokusundaki dijital baskı seramikler ve el oyması aynalar evin temasını tamamlar nitelikte.

Tüm aksesuarların Mudo’dan özel olarak seçildiğini beyaz eşyalarda ise Franke markasının kullanıldığını belirten ev sahibimiz Zuhal Toker, “Belki insan sürekli böyle bir evde yaşamak istemeyebilir ama bazen şehrin getirdiği kaostan böylesine bunalıyorsunuz ki, farklı bir dünyaya girmek istiyorsunuz. Alice harikalar diyarında gibi bir masala ihtiyacınız oluyor. İşte böyle zamanlarda kendime bir kaçamak nokta olarak muhteşem bir mekan bu ev. Geliyorum, bir masalın içine giriyorum, ruhumu dinlendiriyorum ve yenilendiğimde tekrar hayatına dönebiliyorum” diyor.
Beş yatak odası dört banyosu bulunan ev misafir ağırlamak için hayli uygun görünüyor. Plajdan dönüşte duş sorunu yapamamak için sayıca çok düşünülen banyolar eve ayrı bir konfor katarken, salonun en güzel köşesinde konumlandırılmış şömine yapının hem yaz hem kış kullanılabileceğinin habercisi.

Asıl uzun soluklu çalışmaları Bursa’da yapılan dekorasyonun montajı yaklaşık bir hafta sürmüş. Yapının seramik işleri için yine Bursa’da uzun soluklu ve özel bir çalışma yapıldıktan sonra bir tır dolusu malzeme ile yaklaşık bir hafta süren ayrı bir çalışma planlanmış.

Bodrum
evlerinin en özel yerlerinden biri elbette teras ya da verandaları. Yaz mevsiminin tüm güzelliklerini yaşadığınız, aslında yazın en çok yaşadığınız, evin merkezi haline gelen bir noktadır teras. Zuhal hanımın evinde de teras çok önemli. Mobilyalarını kendi atölyesi olan SOHO’da özel olarak tasarladığı bu mekanda çok ve kalabalık misafir ağırlamayı seven ruhunu doyuracak kadar geniş oturma alanları yaratan ev sahibimiz, rahatlığın peşine düşmüş.

Yemek bölümünü ve oturma bölümünü ayırabileceği kadar geniş tuttuğu alanda muhteşem Bodrum gecelerine dostlarının kahkahaları içinde merhaba demenin tadı başka elbette.

MAVİ BEYAZ BİR MASALIN EVİ Görselleri
dekorasyon,beyaz,avize,ışık,seramik,bursa
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!