+90 224 241 91 18 - 19

Levent Loft “2005 - 2007”

2017-01-12

Loft hikayeler toplamam maceramız bu kez bizi daha yeni, hızla gelişen ve neredeyse İstanbul’un en önemli akslarından biri haline gelen Maslak-Levent aksına getiriyor. Ulusal ve uluslararası platformda kazandığı ödüllerle bizi mimari açıdan gururla temsil eden Tabanlıoğlu mimarlık tarafından tasarlanıp hayata geçirilen Levent Loft projesi yeni durağımız oluyor.

İstanbul’da, son 10 yılda kentin yeni merkezi iş alanı olarak gelişen Maslak-Levent güzergahında Deva ve Fako İlaç fabrikaları arasındaki arsada Büyükdere caddesine dik konumda, ofis binası olarak inşaatına başlanmış olan yapı, mevcut beton karkas korunarak, konut yerleşimi olarak Levent Loft konseptiyle Tabanlıoğlı mimarlık tarafından yeniden tasarlanmış.

Loft kavramı 1970’lerde Amerikalı sanatçıların mekan arayışıyla ortaya çıkmış, günümüzde kentli kültürün, muteber bir yaşam tarzının yansıması olmakla kalmamış aynı zamanda çağdaş mimari için de bir referans noktası oluşturmuştur. Açık, sabit bölmeler için baskı kurulmamış, endüstriyel çağrışımı yüksek bu mekanlar yaşam-iş-yaratıcılık işlevlerini aynı alanda çözümlemekle kalmıyor, iç-dış ilişkisine getirdiği esneklikle de ön plana çıkıyor.
/> Bina her ne kadar farklı görünümü ile çevresini saran işyerlerinden ayrılsa da ilk bakışta çevrenin ona kattığı işyeri havasını koruyor. Yaklaştıkça bu havanın yanıltıcı ve gerçek dışı olduğunu anlıyorsunuz.

Yanılgının ilk ve net belirtisi binayı her iki yandaki fabrikalardan ayıran mevcut duvarın “yeşil duvar” olarak adlandırılarak bahçe düzenlemeleri ile birlikte manzaraya kazandırılması oluyor. Bu sayede yaratılan ve binayı çevreleyen atmosfere doğal bir görünüm sağlanmakla kalmıyor, insana neredeyse nerde olduğunu unutturacak bir yeşil manzara bütünlüğü veriyor.

Levent Loft tamamı 3870 m² arsa üzerinde uzun ince bir planda yerleşmiş olan bir yapı. Binanın ön bloğunda zemin + 11 kat, arka bloğunda ise zemin + 7 katlı olarak yükseliyor. Dublex seçeneklerinin de olduğu daireler, değişen çeşitli büyüklük ve tiplerde planlanmış. Bu modern yaşam loft konutlarının bir başka keyif veren tarafı ise bireysel olarak değerlendirebileceğiniz teras ve bahçeler gibi açık hava / peyzaj mekanlarınızın sizin için düşünülmesi oluyor.
Cephede kullanılan ve farklı kutular olarak algılanan dış yüzeyde, değişken renklerin ve ışığın yansımasıyla özgün partisyonlar oluşturması binayı dışarıdan kolaylıkla ayırd edilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede işlevsellik karşımıza bir estetik değer olarak çıkıyor.

İçine girdiğiniz zaman anlıyorsunuz ki; Levent Loft sadece bir konut bloğu olarak değil aynı zamanda üst düzey nitelikte sosyal bir yaşam alanı olarak planlanmış. Bu planlamada ana giriş geniş bir lobiden sağlanarak ilk buluşma noktası oluşturulmuş. Bu sayede bir bakıma misafirlerin, konukların veya sizi beklemek zorunda kalanların vakit geçirebilecekleri modern bir merkez üssü oluşturulmuş. Bu üs, yine içinde yaşayanlar ve konukları için incelikle düşünülerek detaylandırılmış toplantı salonları, sağlık merkezi, cafe-lokantalar gibi ortak mekanların tasarımı ile tamamlanmış.
Levent Loft adım attığınız andan itibaren size hakim olan sakinlik duygusuna rağmen diğer taraftan kullandığı üst düzey teknoloji ile de sizi kolaylıkla çağdaş yaşam konseptine adapte edecek kadar da dinamik. Bu iç dinamiğin tüm yansımalarını ise
otopark, kullanıcı depoları merkezi havalandırma-ısıtma ve güvenlik sistemlerinde hemen fark etmemek mümkün değil.
Levent Loft’un farklı tipteki dairelerinde binanın temelini oluşturan beton farklı alanlarda korunmakla birlikte ahşabın sıcak dokusu eklenerek güçlendirilmiş. Böylece döşerken hayal gücünüzü tıpkı binanın kendisi gibi sınırsız kullanacağınız alanlar elde edilmiş.
Tüm bunların üzerine Leven Loft’un gündüz ve gece bambaşka duygular veren ve yüksek pencerelerle bu duyguların körüklenmesini sağlayan yaşayan şehir manzarası ise insana burada yaşamalıyım dedirten bir başka önemli öge.

Levent Loft’tan ayrılırken aklımızda olan tek şey, son yıllarda kent dışına taşınan ve seçkin yerleşim olarak adlandırılan yaşam biçimine kentin tam merkezinde ve yeşil detayları ile gerçek bir alternatif bir yapı olduğuydu.

LEVENT LOFT “2005 - 2007” Görselleri
levent loft,dekorasyon,Tabanlıoğlı mimarlık,mimari,inşaat
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!