+90 224 241 91 18 - 19

Küçük Bir Saray İhtişamı

2017-01-11

Başarılı projeleri ile dikkatleri üzerine çeken İç Mimar Çağatay Çankaya tarafından Canan Gürkan Karamehmetoğlu için özel olarak tasarlanan daire Dikencik Egemen Evleri’nde yer alıyor. Klasik çizgilerin hakim olduğu yapıda yer yer modern çıkışlara rastlamak mümkün olsa da tasarımdaki hakimiyetin mekana küçük bir saray havası verdiğini gözlemliyoruz.

Dairenin giriş kısmına açılan kapı ile birlikte bizi karşılayan, tamamen özel olarak dairenin tarzını ve dekorasyon karakterini vurgulamak amacı ile tasarlanmış gümüş varak parlak lake yüzeyler ve aynalı hatlardan oluşan bir dresuar bulunuyor. Dresuarın arkasında yer alan siyah parlak şerit yüzeyler duvarda fon etkisi oluşturarak tavanda da devamlılığı sağlıyor, böylece yaratılmak istenen etkinin daha güçlü ve farklı olması hedefine de kolaylıkla ulaşılıyor.

Evin giriş kısmı ve mutfakta kullanılan parlak mermer zemin yüzeylerine beyaz renk parlak süpürgelikler, çerçeve oluştururken özel tasarım mobilyalara da atıfta bulunuyorlar. Misafirlere adeta içeride ışıltıdan ve ihtişamdan nefesiniz kesilecek mesajı veren girişin spot aydınlatma ile kuvvetlendirilmiş yapısı gözlere
de bayram ettiriyor.

Salona geçilen kısımda, salona dair ipuçlarını verebilecek özel aynalı ve parlak yüzeyli bir geçiş tasarlanmış. Zemini daha yumuşak bir doku oluşturan laminat parke tercih edilerek döşenmiş salonda ev sahibemizin isteği doğrultusunda konsol kullanılmayıp, onun yerine duvarda, gümüş varak çıtalı, beyaz parlak lake hatlara sahip, üç boyutlu bizoteli aynaların oluşturduğu özel bir giydirme yapılmış. Tamamı ahşap el oyma işçiliği ile hayata geçirilen giydirmede kullanılan gümüş varakların kullanıldığı ayna çerçevesi ile tasarım bir bütünlüğü kavuşturulmuş.

Yemek takımı sandalyeleri ve pufu ile birlikte aynı ambiyansa sahip sekiz kişilik olarak düşünülmüş. Yemek bölümünü ve otuma bölümünü bir bütün içerisinde kopmadan ayıran, tamamen yarı transparan olarak bölen özel CNC işlemeli dekoratif panolar kendi etraflarında tam tur dönebilecek şekilde tasarlanmış. Böylelikle salonda istenildiği durumlarda bir birliktelik yakalanırken istenildiği zamanlarda her iki bölmeyi birbirinden ayırmak mümkün hale getirilmiş. Son olarak yemek bölümünü bir saray ihtişamına kavuşturacak parlak kristal sarkıt avize ile tablonun bu bölümü tamamlanmış.

Oturma bölümünün tavanında ise salonun etkisini daha da güçlü kılabilecek; gümüş varak ve bej tonlarına hakim, parlak lakeden oluşan yuvarlak tavan çalışması yapılmış. İç Mimarımız Çağatay Çankaya tarafından Victoria ismi verilen özel tasarım plazma ünitesi ve koltuk takımları ile yemek takımlarının hepsi bir bütün takım olarak kurgulanmış ve çalışılmış. Duvarda bir bütünlük yaratan lake pano orta sehpanın aynı malzemeden oluşan havası ile birleşirken, püsküllü saten yastıkların yerini aldığı klasik kadife koltuklar ambiyansın zedelenmesine asla izin vermeden beyazın ve pudra tonlarının akışı ile birbirini tamamlamış.

Mutfakta aile bireylerinin toplandığı rahat bir oturma alanı ile birlikte mutfağın devamlılığı ve kullanılabilirliği sağlanmış. Oturma alanında kullanılan açık bej ve gri tonları, mutfak dolaplarında devam etmiş, tezgah ve tezgah arkasında siyah doğal taş kullanılarak mekanda fon etkisi oluşturulmuş. Oturma alanının modern çizgileri rahat bir alanda bulunduğunuzu işaret ederken aynı modern havayı mutfak tezgahında ve dolap tasarımlarında da
yakalamak mümkün. Mutfağın aydınlatması için tercih edilen avize ise klasik çizgilerden çok da uzaklaşılmaması gerektiğinin habercisi gibi.

Misafir banyolarının duvarlarında duvar kağıdı ile birlikte taşlı aplik kullanılarak çanak lavaboya uygun dolap ve aynası tercih edilmiş. Daha sade olarak düşülen banyoda klasik çizgilerin hakimiyeti aydınlatma ve banyo mobilyası tercihleri ile kendini gösteriyor.

Ev sahibemizin kullanımı için tasarlanan banyoda ise beyaz renk duvar seramiklerine tezat olarak siyah parlak lake banyo dolabı ve aynası seçilmiş aynı zamanda çanak tipi lavabo tercih edilmiş. Yine taşlı apliklerle canlandırılan banyo sert ve klasik çizgilerin keskinliği ile kendini gösteriyor.

Yatak odasında bej, beyaz ve mor tonları kullanılmış. Renklerin tercihi ile klasik çizgiler yatak odasına da çekilirken mor rengi asaletinden yararlanılmış. Yatak odasının etkisini vurgulayacak ve genişlik hissi verecek şekilde dolap kapaklarına şerit ayna uygulanmış. Ebeveyn banyosuna ulaşımda ise bir farklılık göze çarpıyor. Yatak odasının içine konumlandırılan ebeveyn banyosuna bu kez yatak odası dolabının içinden geçiliyor.
Ebeveyn banyosunda zemin ve duvarlarda kullanılan parlak mermer yüzeylere, açık bej rengi Hilton tipi lavabolar eşlik ediyor.


İçmimar ÇAĞATAY ÇANKAYA

Küçük bir saray ihtişamı Görselleri
dekorasyon,proje,iç,mimari,saray,ihtişam,ev
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!