+90 224 241 91 18 - 19

İstanbul’un Kalbindeki Loft Karaköy Evi

2017-01-12

İstanbul’u en eski semtlerinden Karaköy’deyiz. Tüm kalabalığına, yoğun trafiğine ve gürültüsüne rağmen nefes alınacak bir semtte Ofist imzası ile tasarlanan Loft bir projenin başımızı döndürmesine izn veriyoruz. Tarihi doku sarıyor önce, önde eski bir Ermeni kilisesi olan Getronagan, onun arkasında ise Galata Kule’nin ihtaşımı karşılıyor bizi. Tüm projelendirilmesi Ofist tarafından yapılan 180 metrekarelik loft’un tasarımında, doğallık, kullanışlılık, rahatlık ve Karaköy’ün ruhu başrolde yer alıyor.

Uzun yıllardır İstanbul’un en işlek ticaret merkezlerinden biri olan, bugünlerde ise gün geçtikçe bir yenisi daha eklenen sanat galerileri, butikler, lokantalar ve otellerle şehrin aktüel yaşamının merkezi olmaya başlayan Karaköy semtinde, İç Mimar Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir ortaklığındaki Ofist tarafından projelendirilen çatı katı, orta yaşlarda bekar bir erkeğin kişiliğine, yaşam tarzına ve ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış.

Ev sahibinin yasam tarzı ve dinamik karakteri kadar Karaköy’ün en canlı sokaklarından birinde yer alıyor olması, loft dairenin tasarımında yapılan malzeme seçimlerinin ve alınan
tasarım kararlarının en önemli belirleyicileri olunca ve doğal, rahat, kullanışlı terimleri bu evin tasarımındaki anahtar sözcükler haline gelmiş

Evin içine daha çok günışığı ve daha çok manzara alabilmek bu tasarımda strüktürel yaklaşımın hedefi olmuş. Yapının ön cephesinde bulunan küçük pencere açıklıkları binanın eni ve boyunca genişletilerek kullanılan kayar katlanır pencere sistemi sayesinde açıldığında oturma odasının kendisinin bir balkona dönüşmesi ise eve apayrı bir hava katmış. Çatı eğimine yerleştirilen geniş dikdörtgen bir pencere ile asma kata hem ışık hem manzara sağlanmış.

Tasarımcıların mekanı tasarlarken genel yaklaşımı ise evi fonksiyonlarına göre hacimlere bölmektense, her biri kendi başına birkaç fonksiyonu karşılayan üç-dört ana fikir etrafında, tüm mekanı, bütünlüğünü bozmadan ele almak olmuş.

Evin boyuna duvarlarından biri depolama olarak çözümlenmiş. Demir çubukların iki kat boyunca tırmanarak, evi boydan boya sarmasıyla çok basit bir sistem geliştirilmiş. Alt kat, üst kat, salon, mutfak, kütüphane, yatak odası gibi ayrımlar yapılmadan tasarlanmış. Duvardan çıkan 12 mm’lik dikey demir çubukların 16 mm’lik olanlarıyla birleştirilmesiyle duvar yüzeyinde 60 x 60 cm ebatlarında bir kafes yaratılmış. Bu karolaja ihtiyaca göre yerleştirilecek raflar, dikey ayraçlar, askılar, kancalar tasarlanmış. Bu sayede ev sahibinin bu parçaları istediği gibi takıp çıkarabilmesi, bu depolama sistemini ihtiyacına göre örneğin kütüphane, odunluk, mutfak kileri veya gardırop olarak düzenlenmesine olanak tanınmış.

Bu kalabalık depolama sistemine bakan diğer boyuna duvar ise mümkün olduğu kadar az hareketlilik verilerek daha sakin, daha dingin bir tasarımla süslenmiş. Süslenmiş diyoruz çünkü serbest boyda doğal taşlarla kaplanan bu duvar sayesinde salondan başlayarak üst kattaki yatak odasına kadar bu bu dinginlik ve sadeliğin gözlalıcılığı vurgulanmış.

Giriş kat zemininde doğal taşlar gelişigüzel bir açı ile döşenmiş. Bu şekilde zeminin mekanın disiplininden kurtulması ve daha rahat bir havaya bürünmesi sağlanmış.
Banyo ve uyuma fonksiyonlarının yer aldığı asma katta, küvet veya yatak bölümü gibi alanlarda gaz betonla kullanılarak çimento esaslı
bir malzemeyle kesintisiz olarak kaplanmış. Bu sayede tüm yüzeyler çıplak ayakla gezerken insana verdiği rahatlık duygusu ile bütünlenmiş.

Taşın sağladığı kullanışlılığın yanı sıra evin ihtiyacı olan sıcaklık duygusu da duvardan tavana kesintisiz bir şekilde tırmanan ahşap yüzey ile elde edilerek, bu yüzeyin aynı zamanda, kalabalık misafirleri ağırlamak için ön cephe penceresi boyunca da geniş bir oturma alanı saağlamasına olanak tanınmış.

İstanbul’un kalbinde bir loft hikayesi işte tüm bu detaylarla ve incelikle yazılmış. Bize düşen ise bu kadar özenilerek hayata geçirilen ve tarihin içinde modern mimariyle işlenen bu loft hikayeyi hayranlıkla izleyip size aktarmak olmuş.

İstanbul’un kalbindeki loft Karaköy EVİ Görselleri
dekorasyon,loft karaköy,ofist,istanbul,istanbulun kalbi
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!