+90 224 241 91 18 - 19

İki Mimar Evi

2017-01-11

Nilüferin en eski ve güzel bölgesi burası. Yaşam yerleşmiş, gelişimini tamamlamış, her şey oturmuş. Gelişimini incelikle tamamlamış bir kent dokusunda, kendine yer açan ve çevrenin hayranlıkla kabul ettiği bir bina tasarlayan Esra ve Rahmi Dede’nin ev ve ofisi bir arada kullandığı sıra dışı yaşam alanına konuk oluyoruz dekotrend olarak .

İki mimarın, sevgili oğulları Doruk’un, üç kedinin ve bir köpeğin yaşayacağı mekan yaratması, oldukça zorlu süreçlere sahne olmuş bu home ofiste Dede ailesi ile keyifli sohbet, kapıdan girer girmez başlıyor. Mis gibi çay kokusunu takip ederek, salondaki yerimizi alıyoruz.
Bizi renkli ve samimi dünyalarına konuk eden Dede çiftinden evin hikayesini dinlemeye başlıyoruz; ‘’ Burayı alırken bazı noktalara dikkat ettik. Ev, şehrin merkezinde konumlansın ama aynı zamanda kentin sesini duymayalım istedik. Bu bölge, Nilüfer bölgesinin en eski ve bize göre en güzel yerleşim bölgesi. Bu sokak isteklerimizin tam karşılığıydı nerdeyse. Evi planlarken üç farklı yaşamı, birbirine dokunarak ama ayrılmadan,
saygı göstererek ve severek, tek bir mekanda bir araya getirmek ilk amacımızdı.

Bahçe katında konumlandırdığımız mimarlık ofisinde, koyu renkler ve antrasit ağırlıklı koyu bir ortam oluşturduk. Banyo ve wc’ler de kullandığımız zemin malzemesini, zemin ve duvarlarda devam ettirerek net bir mekan algısı yarattık.
Evin yaşama ve yemek yeme alanı olan salonda, beton-demir-tuğla gibi malzemeler kullanarak ortamı olabildiğince doğal hale getirdik. Tuğlalar için 6 ay sıra bekledik. Üzerinde eski yaşamlardan izleri hala görebiliyoruz. Bir zamanlar başka yaşamların seyircisiyken şimdi bizimle birlikte, oğlumuzun büyümesine şahit olacaklar.

Salonun genel görüntüsünde tuğlalara, brüt beton yüzeyler ve çelik profiller eşlik etsin istedik. Çelik yüzeyleri erke uyguladık ve paslanmalarını bekledik. Evin hayatımıza maksimum fiyata sağlamasını amaçlarken, doğal malzemelerin rahatlığını ve huzurunu ön planda tuttuk. Evimize gelen konukların rahat etmesi bizim için çok önemli, o yüzden, o çizildi, bu lekelendi diye hiç problem etmeyiz”.

Evde, her ikisinin de en çok sevdiği alan, şüphesiz baharda peyzajını tamamlayacakları bahçe. Baharda peyzajı bitecek olan bahçeyi, pia, mia ve coco adında üç kedi ve onlara göre lokum, evin küçük oğlu Doruk’a göre badi adında köpekleriyle paylaşacaklar.
‘’ Evin içindeki tüm mekanlar işlevsel. Bu özellik sayesinde tüm işler daha kolay bitiyor, her şey elimizin altında oluyor”. Paylaşmayı ve dostlarıyla zaman geçirmeyi çok seven Dede çifti, evin bodrum katını otopark- hobi- oyun ve bilardo odası olarak planlamış. Ev tüm donamıyla, yaşamsal ihtiyaçlara, bütünsel cevaplar sunuyor.

Evin üst katında yatak odaları yer alıyor. Ebeveyn giydirme odası, çamaşır- ütü odası, kiler ve oyuncak odasından oluşan üst katın, %40’ı depolama alanı olarak planlanmış. Evin planlamasını yaparken seçimlerde rahatlığı ve fonksiyonelliği ön plana tutan Dede çifti kararlarını alırken, küçük oğulları Doruk’un hareket alanını daraltmamaya da oldukça dikkat etmiş.

Rahmi Dede evin bu bölümünü şöyle anlatıyor, “çocuklu bir aile olarak kullanılan alanlara yeteri kadar yer ayırdık, ne
eksik ne fazla. Geri kalan kısımlar, depolama odası olarak planlandı. Alt katta kullandığımız beton demir ve tuğla üçlemesini, bu katta da devam ettirdik. Evin tüm alanlarında aydınlatma çok önemliydi bizim için. Sıcaklık vermesi için yeni ışık ve lokal aydınlık kullandık. Tüm mekanlarla maksimum doğal ışık için, maksimum şeffaf yüzey tasarladık. Bu yüzeylerin kullanabilmesi için de, ulaşılabilir bir döşeme planladık.

Dede çiftinin kendi zevklerine göre döşedikleri yatak odası, içlerinde kullanılan malzemeler sayesinde, bir bütünlük içinde.
Bu katın en eğlenceli ve en renkli alanı ise Doruk’un odası. Oda, rengarenk dekorasyonu ve enerjisi ile binanın içinde göze çarpan en renkli olanı. Evin %40’ını kaplayan depolama alanları ile de dağınıklık riski sıfıra indirgenmiş.

İKİ MİMAR EVİ Görselleri
dekorasyon,ev,ofis,konuk,yaşam,evli,çift,mimar
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!