+90 224 241 91 18 - 19

Hem Bir Arada Hem Ayrı

2017-01-11

Yalın Tan Mimarlık ekibinin estetik ve fonksiyonel bir mekan yaratmanın dışında Lowe çalışanlarının kültürel değişimi, dünyaya bakışı doğrultusunda yaratıcılıkları ve teknik güçleri göz önünde bulundurularak bir çıkış yakaladıkları; renkli, sürprizli ve dinamik çözümlerin mekan ile buluşturması sonucu ana hatları belirlenen ofis firmanın ruhuna tam olarak oturmuş.

Mekanın hümanist yaklaşımlar içerdiği gibi hayata bağlı, insan odaklı, çok amaçlı ve dinamik olması hedeflenmiş. Çalışma ekiplerinin birbirleri ile olan yakın çalışmalarını efektif kılmak sorunu “çalışma platformu” diye adlandırabilinen Vitra firmasına ait Joyn masa serisi ile çözüldü. Esneklik ve çok işlevlik barındıran bu ürün ile mekanda yaratılmak istenilen kurgu bütünleşmiş oldu.

Ofis içerisinde yaratılan oturum bölümleri, çalışanlara masa başındaki işlerini farklı mekânlarda da yürütebilme esnekliği sağlarken; ‘çalışana verilen değerin performansı artıracağı bilinci’ projenin genelinde kendini hissettiriyor. Farklı oturma alternatifleriyle ise gerek grup, gerek bireysel çalışma olanakları sunulmuş.

Çalışanlarla fiziksel bariyer yaratmayan şeffaf kurgunun ve hiyerarşinin olmadığı bir çalışma ortamının tüm
mekanlara taşınmasına özen gösterildi. Mekanın komple “fikir odası” konusunda bir görüş birliğinin oluşu projenin bir başka şekillendiricisiydi. Duvarların çok amaçlı kullanımı için yazılabilir folyolar, kumaş kaplı “pin-up” alanları ve sunum tahtalarının asılabileceği alanlar oluşturuldu.
Müşteri ilişkileri ve tasarım ekibinin aynı kat planında yer alması ancak iki ayrı bölüm olmaları mekanların birbirinden kesin bir çizgiyle ayrılması ve ayrı tasarımlardan oluşmasını gerekli kılmış. Ortaya çıkan bu sorun resepsiyon bölümü ile beraber sizi yürüdükçe renkli dünyası içine alan koridor aracılığı ile net bir biçimde bölüntüye uğratılarak, her iki ekibin mobilya ve tasarım kurgularının birbirinden ayrıştırılması ile mekan içinde iki farklı mekan yaratılması ile çözüldü.

Mekanda çok net bir anlatım yapılırken malzeme seçimlerinde de eskiye göndermeler, yeni eski kontrastın kullanımı, üst tablası ile bizleri karşılarken diğer taraftan daha teknolojik olan cam üzeri metalik folyo kaplama gibi çağdaş malzemelerle de harmanlanma gözleniyor.
Gerek aydınlatma sistemi gerekse çalışma alanlarında kullanılan birçok tasarım fikri çağdaş çözümlerden yola çıkıp mekanın çok da önünde durmayan ama yeteri kadar da duyguyu ön plana çıkaracak çözümlerle sunuluyor. Malzemelerdeki temel anlatış tüm malzemelerin en rafine haliyle kullanıldığını göstermek ve fikirdeki yalınlığı da ön plana çıkarmak amacıyla şekillenmiş.

Zeminde kullanılan halı alışagelmişin dışında keçe yapısında olan ve yekpare bir görüntü sağladığından sebep yaratılmak istenilen kurguya fon oluşturmuş. Bununla da kalmayıp yumuşak malzeme olmasından sebep akustik özellikleri de beraberinde sağlayarak artı faydalar sağlamış. Akustik delikli alçıpan tavan da hem açık ofislerde hem kapalı odalarda oluşan ses emilimini dengelediği gibi estetik görüntüsü ile dinamik bir yüzey oluşturmayı başarmış.

Hem bir arada hem ayrı Görselleri
dekorasyon,ofis,mimarlık,tasarım,çağdaş,fikir,estetik
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!