+90 224 241 91 18 - 19

Eczane Mi Terapi Merkezi Mi

2017-02-04

Bir eczanede ne kadar vakit geçirirsiniz?

Ya da şöyle soralım; eczanede uzun süre kalmak ister misiniz?

Ihlamur Eczanesi’ni görünce cevabınız kesinlikle evet olacak!
Yaz aylarında olmasa da, kış aylarında yolumuz mutlaka eczaneye düşer. Bazen bir ağrı kesici, bazen bir vitamin, bazen de dermatolojik kremler almak için. Sebep ne olursa olsun en kısa sürede alıp çıkmak isteriz. Çünkü genellikle gittiğimiz eczaneler, ilaç kokulu ve daracık mekânlardır.

Ihlamur Eczanesi, eczanelere dair tüm algılarınızı değiştirecek bir eczane. Hatta adımınızı attığınız ilk andan itibaren kendinizi iyi hissetmeye başlayacağınız bir eczane.
Mimar Seçil Bulcan Ürküt de, Ihlamur Eczanesini tasarlarken ana amaç olarak bunu benimsemiş zaten. Türkiye’de uygulanan eczane tasarımlarından farklı bir bakış açısıyla davranarak sağlık sorunları ile gelen müşterilerin bu mekânda kendilerini iyi hissetmelerini ve keyif almalarını sağlamak.

Eczane konum itibariyle benzin istasyonu içinde yer alıyor. İlk bakışta bu bir dezavantaj gibi görülebilir. Ancak tam da bu noktada mimar
ters köşe yapmış. Eczaneye girenlerin ilk olarak bulunduğu genel alanın aksine, yeşille ve doğayla karşılaşmasını istemiş.

Ayrıca, eczane cephesinde Limyra mermer kullanarak klasik bir cephe uygulamasıyla farklı bir eczane cephesi yaratmış.
Eczanenin iç mekânını tasarlarken zeminde Arnavut kaldırımı görünümlü seramik, tavanda da ağaç UV baskılı ışıklı pleksiler kullanarak doğayı içeriye taşımış. Amaç; ormanda ağaçlar altında olduğumuzu hissettirmek…

Buna paralel zeki bir bakış açısıyla, doğanın argumanlarını mekânda kullanarak tüm ilaçların başlangıç noktasının da bitkiler olduğu vurgulanmış. Bu noktada eczanenin isminin de ıhlamur olması ilham vermiş mimara.

Resepsiyon masasında, tasarladıkları ağaç abajurları kullanarak ve ilaç raflarının üstünde de dikey bitkilendirme uygulaması yaparak doğa konseptini desteklemişler. Ayrıca, müşteri bekleme bölümleri meşe doğal ahşap lambri ile kaplanmış.

Genel olarak eczane camlarında gördüğümüz ilaç reklam görselleri Ihlamur Eczanesi’nde farklı bir metodla karşımıza çıkıyor. Çünkü mimar, klasikten uzak tasarladığı bu eczaneyi bu noktada da bir değişikliğe götürmüş ve cephe camında dış mekâna dönük tv kullanarak tüm reklamların dijital ekrandan sunumlarını sağlamış. Bunun yanında, bekleme bölümünde çocuklar unutulmamış ve onlar için ipad masası tasarlanmış.

Hepimiz biliriz, bayanlar için kullandıkları kremler çok önemlidir. Çünkü her kadın en az bir kere kozmetik mağazasından aldığı kremler yüzünden alerjik reaksiyonlar yaşamıştır. Bu sebepten, eczanelere sadece ilaç almaya değil, çoğu zaman vitamin ve kişisel bakım ürünlerini almaya gideriz. Eczane bu anlamda bir güven noktasıdır bizim için.

Ihlamur Eczanesi’nde farklı amaçla gelenlerin rahat bir ortamda gerekli bilgileri alması için iç mekân planlaması ikiye ayrılmış… İlaçlar bir tarafa; vitamin, güzellik ve bakım ürünleri, sağlık gereçleri gibi malzemeler diğer tarafa toplanmış. İlaç ve ürün raflarının üstünde doğal bitki görselleri ile UV baskılı reklam panoları tasarlanmış.

Eczane genelinde hoşlanılmayan bir nokta da; ilaç ve bakım ürünlerinin yan yana olmasıdır. Bu algısal olarak kişinin kendini hasta hissetmesine ve bakım ürünlerinden uzaklaşmasına yok açar. Ayrıca, bakım ürünleri almaya
gelen kişi kendisiyle özel ve uzun bir süre ilgilenilmesini ister.

Ihlamur Eczanesi’nde ayrıca, arka tarafta iki adet 10m² cilt bakım odası bulunuyor. Yine bu odalarda bir duvarda baskılı bir orman görseli, tavanda ahşap lambri, diğer duvarda da çıtalı ayna uygulaması yapılarak içerde geçirilen zamanın keyifli hale gelmesi istenmiş. Cilt bakım odalarında lavabo olarak yaprak baskılı cam lavabo kullanılmış. Zemin katta ise, mutfak ve personel soyunma alanı yapılmış.
Cilt bakım odalarının tasarımındaki ayrıntı kalitesine ekstra özen gösterilmesi çok yerinde bir aksiyon olmuş. Çünkü bu odalarda kişi kendini ne kadar rahat hissederse, kullanılan ürünlerin verimi o derece artar. Ayrıca bu durum, alınan ürünlere güveni yükseltir.

Bir başka noktaya, Wc’ye baktığımızda yine hem görsel hem de kalite açısından özenli bir çalışmaya rastlıyoruz. Wc’de yeşil seramiklerle beraber duvarda ağaç baskılı folyo kaplama, tavanda ahşap görünümlü duvar kağıdı, mobilyalarda ise, lake ve meşe kaplama kullanılmış. Ayrıca, asma katta bir yönetim ofisi ve ilaç deposu kurgulanmış.

Son olarak, tebriklerimizle birlikte Ihlamur Eczanesi’yle ilgili önemli bir bilgiyi paylaşalım:
Eczacı Dergisinin organizasyonu olarak Türkiye genelinde 2010 yılından bu yana vermiş olduğu “Altın Havan” ödüllerinde, 2014 yılı En iyi Eczane yerleşim ödülüne Plan B Mimarlık tarafından tasarlanan
Ihlamur Eczanesi layık görülmüş.

PROJE: IHLAMUR ECZANESİ
TASARIM: PLAN B MİMARLIK
MİMAR: SEÇİL BULCAN ÜRKÜT
ALAN: 150 M²
TAVAN UYGULAMA: RBM METAL
CEPHE KAPLAMA: VİSUS MERMER
CEPHE DOĞRAMA: ESTEKNİKEL
AYDINLATMA: ELEKTRONA
AHŞAP İŞLERİ: POSEİDON MOBİLYAECZANE Mİ TERAPİ MERKEZİ Mİ Görselleri
dekorasyon,eczane,terapi merkezi,proje,tasarım,mimar
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!