+90 224 241 91 18 - 19

Çalışmak Bir Sanattır

2017-01-12

Dekotrend dergisi olarak bu ay sayfalarımızda Türkiye’nin tamamı yerli sermayeli en büyük filo kiralama markası DRD için tasarlanan ve merkez ofislerinin devamı niteliği taşıyan toplamda 5000 m2’lik bir alan üzerine tasarlanmış yeni ofislerini ziyaret ettik.
Mimar Serter Karataban liderliğindeki tarafından Kağıthane’de hayata geçen DERİNDERE kiralamanın yeni ofis alanları daha içeri girerken, size yüksek bir enerji ve sıcaklıkla karşılıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte çalışma hayatında değişen ofis anlayışının en yeni ve güzel örneklerinden birinde olduğunuzu hissettiren bu algı beraberinde, tüm alana yayılan detaylarla hayranlık duygusunu da yanında getiriyor. DRD Filo Kiralama merkez ofisinin devamı niteliğindeki proje; hareketli, esnek ve pozitif çalışma anlayışı sunan sürdürülebilir bir iç mimari örneği.
TeamFores Mimarlık DRD’nin bu yeni ofisinde önceliği değişen ofis ve çalışma alışkanlıklarına uyum sağlayacak esnek bir tasarım anlayışına vermiş. Böylece, bu büyük çalışma yerleşkesinde her alan estetik bir anlayışla işlevsel hale getirilmiş.

Ofislerde bizi karşılayan sıcak renkler, diğer yandan yoğun
bir çalışma ortamında olduğunuzu gösteren detaylarla başlıyoruz bu özel turumuza.
DRD Filo Kiralama merkez ofiste çalışma mekanlarındaki verimliliği en üst düzeye taşımak için, personel ve yönetim girişlerinin ayrıldığı, görüşme, toplantı, servis ve rekreatif alanların çalışma alanlarının hemen yanı başında birlikte kurgulandığı bir alan oluşturulmuş.
Çalışanları farklı masalarda ve mekanlarda çalışmaya teşvik etmek ve hareketli mobilyalar sayesinde kalabalık bir ofis ortamında iletişimin güçlenmesini sağlamak düşüncesinden hareketle; konvansiyonel çalışma anlayışındaki masa aidiyetinin, modern ve teknolojik çalışma düzeninde mekan aidiyetine dönüştürüldüğü, sabit çalışma alanlarına ayrılan mekanların azalarak, sosyal donatılar ve toplantı alanlarının daha fazla ve organize bir biçimde kurgulandığı DRD Filo Kiralama merkez ofisi, aynı zamanda farklı noktalarında konumlandırılan yeni kuşak sanatçılar ile çağdaş ve modern sanatın üstadlarına ait tablolarla yeni nesil akıllı ofis anlayışının sanatla iç içe olduğu bir duruş sergiliyor. Çalışırken veya ofis içinde bir yerden bir yere geçerken etrafınızda aralarında Burhan Doğançay, Mehmet Gün, Devrim Erbil, Memduh Kuzay, Ekrem Kutlu ve Aslı Vural gibi çok sayıda sanatçının tablo ve sanat eserlerini göreceğinizi bilmek bu ofiste çalışma isteğini de güçlendiriyor. Bir başka deyişle DRD’de attığınız her adımda sanat yanınızda oluyor.

Ofislerde çalışma masalarından toplantı odalarına, yazıcı ünitelerinden hareketli kesonlara, çöp ayrıştırma birimlerinden dosya depolama sistemlerine kadar her birim özel olarak tasarlanmış. Bu çalışmaya yönelik özel tasarımların arasında ise Türk resim sanatının üstadlarına ait 80’e yakın tablo yer alıyor.
Ofisin giriş bölümünden başlayarak toplantı odaları, koridorlar, yönetici odaları, çalışma alanları, kafeterya ve terasa kadar tüm alanlarda farklı boyutlarda konumlandırılan tablolar, dinamik çizgileri ve canlı renkleriyle çalışan motivasyonunu artırıcı bir etkiye sahip. Bazılarının orijinal bazılarının ise sınırlı sayıda üretim baskılar olduğu sanat eserleri, ofis içerisindeki bitkiler ve ahşap detaylar ile birleştirilerek doğayla bütünleşik bir görünüm sergilemeleri sağlanmış.

Tüm mekanda, mekan ayrımlarında separator görevini cam bölmeler üstlenmiş. Cam zeminden tavana kadar kullanılarak çalışama bölümlerine kazandırılan şeffaflık aynı zamanda güneş
ışığının iç mekanın tamamına girmesini de sağlamış. Bu doğal ışığın verdiği parlaklık ise ofiste doğa ve sanatın bütüncül etkisi güçlendiren bir öğe olmuş.
DRD ofislerinde her bölümde ayrı bir tasarım göze çarparken, bu geniş çalışma alanının her iki yakasında tematik bir hikaye kurgulanmış. Bu hikayede kafeteryalarının birinde orjinal Turhan Selçuk karikatürleri kullanılırken diğerinde ise Cemal Gülas’ın hediye ettiği fotoğraflarla dinamik bir görünüm elde edilmiş.
Daha verimli ve iyi çalışmak için, çalışanların şsteklerinin göz önünde bulundurularak hayata geçirilen DRD ofisinde en önemli detaylardan birisi ise bireysel çalışmadan çok bir ekip anlayışını güçlendiren ortak kullanım alanlarının estetği ve enerjisi oluyor. Sosyal donatı alanları size her ne kadar iş ortamının yoğunluğundan uzaklaştırıp rahatlatsa da, diğer yandan size işinizden kopmadan motive olma fırsatı da tanıyor. Haraketli çalışma masaları ve sandalyeleri gerektiğinde ortak kullanıma açık toplantı masaları ve çalışma masalarında bir ekip halinde bir arada olmanızı sağlıyor.

Çalışma ortamında ihtiyaç duyulabilecek tüm tasarım detayları yanı sıra, insan hayatında büyük önemi olan sanatın desteklendiği DRD ofislerinde en çok hoşumuza giden ayrıntılardan biri herkese açık kurgulanan kitaplıklar oluyor. Okumanın yerini internete bıraktığı günümüzde DRD ofislerinde, kendilerine ayırdıkları zamanları okuyarak değerlendiren bir çok kişiyi görmek mümkün. Bunu mümkün kılan tasarımda bir kez daha sanatın her adımda yanınızda olduğunu hissetmek mümkün.
DRD ofislerinde çalışma alanları sanatla kurgulanırken, eğlenceli ve keyifli detaylara da bolca yer verilmiş. Ekip ruhunun önemi her alanda vurgulanırken kişilere bireysel özgürlük ve istendiğinde yalnız kalabilecekleri rahat ortamlarında düşünüldüğü ofislerde olmak insana bir ayrıcalık hissi kazandırıyor.
Diğer yandan tüm bu ortam kurgulanırken sadece çalışanların motivasyonu değil, hayata bakış ve duruşlarını da düşünen tasarımda ofisi çevreleyen bahçe düzenlemesi insanın doğa özlemini giderebileceği özel bir yer haline getirilmiş.

TeamFores Mimarlık DRD ofisini tasarlarken, hayatı iş üzerine kurgulamak yerine iş hayatını e çalışmayı bir sanat olarak göstermeyi başarmış. Çalışanların yoğun bir tempoda geçirecekleri
günü, güzelleştiren ve heyecanlandıran ayrıntılarla karşılamaları için her şeyin düşünüldüğü bu ofis modeli, yeni dönem çalışma ortamlarının da en güzel örneklerinden biri olarak aklımızda yer edeceğinin bilinci ile ayrılıyoruz bu keyifli mekandan.

ÇALIŞMAK BİR SANATTIR Görselleri
dekorasyon,dekor,ofis mobilyası,tasarım,sanat,Serter Karataban,mimar
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!