+90 224 241 91 18 - 19

Bursa’nın Markasına Marka Bir Mimar İmzası

2016-10-10

Bursa markalarıyla ön plana çıkan şehirlerden biri. Bu şehrin en önemli özelliklerinden biri de kendi markalarına duyduğu güven. Korayspor Bursa için tam da böyle bir marka. Yıllardır bu şehirde sportif malzemeler ve spor ayakkabı alışverişi denildiğinde ilk akla gelen ve asla değişmeyen tek adres Korayspor.
Şimdilerde Korayspor’un yenilenen yönetim binası ile sporun ve Bursa’nın ruhunu yansıtmak için büyük özen gösteren iç mimari tasarımın baş aktörü ise PLANB Mimarlık’ın sahibi Seçil Bulcan Ürküt.
“Korayspor’un idari binasının iç mimari projesini tasarlamak bizim için çok eğlenceli ve keyifli oldu. amacımız firmanın imajını destekleyen bir iç mimari konsept yaratmaktı” sözleri ile yaptıkları çalışmanın verdiği mutluluğu dile getiren Seçil Bulcan Ürküt, sporun doğa ile bütünleşen renkleri olan kahverengi ve yeşil tonlarını sıklıkla kullandığı tasarımlarında oval objeleri ağırlıklı olarak tercih edildi.
Korayspor gibi sporun tüm markalarını aynı ağırlıkta bünyesinde barındıran bir kurumun tasarımını yapmak hayli zorlu bir mücadele. Markanın bu yönünü vurgulamak adına tasarımda spor
markalarının görsellerine tek tek yer verildi.
Bin 500 metrekare alana sahip olan idari binanın ilk etabı olan tamamlanmış 750 metrekarelik bölümünde resepsiyon ve bekleme alanı, kategori ofisleri, muhasebe ve insan kaynakları ofisi, yönetim kurulu başkan odası, yönetim kurulu başkan yardımcısı odası, mali müşavir odası, bilgi işlem odası ve yemekhane bulunuyor.
Açık renk bir zemin üzerine sporun sıcak renkleri ile hareket verilen girişi koyu renk ahşap duvarların ciddiyetine dayanmış özel tasarım rahat puflar süslüyor. Yapının ziyaretçilerinin hem hareketli bir binanın dinamiğini hissedeceği hem de spor işinin ciddiyetini kavrayacağı giriş binanın tamamı hakkında bir fikir veriyor.
Resepsiyon ve bekleme bölümünde, asansörden çıkıldığında Korayspor’un kurumsal kimliğini anlatan grafik ve satış ürünlerinden oluşan sergileme ünitesi tasarlanmış.
Girişte ve tüm koridorlarda beyaz epoksi üzerine, renkli folyolardan oluşturulan çizgilerle birimlerin girişlerini tamamladık. Duvarlarda antrasittonlar kullanılıp, koltuk gruplarında fıstık yeşili, turuncu, mavi gibi iddialı canlı renkler tercih edilmiş. Böylece mekanın dinamik ve eğlenceli olması da sağlanmış.
/> Ofisleri tasarlarken ilk öncelik olarak departmanların işleyişinden yola çıkan, bölümlerin açık ve kapalı dengesini buna göre sağlayan Seçil Bulcan Ürküt, mobilya tasarımlarına ve malzemelerin seçimine de bu doğrultuda karar verdi.
Açık ofis sisteminde çalışanların gün ışığı ile buluşan mesai saatlerinde ciddi bir artış sağlanırken, motivasyonlardaki yoğunluğun da giderek arttığı görülüyor. Daha rahat bir çalışma ortamı için açık ofis sistemi bulunan bölümlerde çim görünümlü karo halılar tercih edilerek sporun doğa ile bütünleşmesi çalışma ortamına da taşınmış. Ofis mobilyalarında beyaz rengin tercih edilmesi huzurlu çalışma ortamın devamlılığını sağlarken, marka görsellerinin vurgusunun kolaylığına da imkan tanıyor. Bölme sistemlerinde cam cama sistemler kullanılarak mekanların daha ferah ve büyük görünmesi avantajı da yakalanmış.
Küçük metrekareli ofislerde alçıpan asma tavan uygulandı, ancak açık ofis gibi büyük alanlarda mekanik kanalları açıkta bırakarak tavan yüksekliği arttırılmış.
Ofislerde kullanılan canlı renklere istinaden, wc’lerde de Bochhı’nin turuncu lavabo ve klozetleri kullanılmış.
Tüm ofislerde dinamik ve eğlenceli mekan kurgusu Nurus’un ofis
mobilyaları ile desteklenmiş. Cam bölmelerde Aspen’in Vetrona sistemini kullanarak hem ses izolasyonu hem de cam cama birleşim detayları çözülmüş.
Yönetim kurulu ofislerinde ise ceviz kaplama tercih edilerek yönetim ofisi vurgusu ön plana çıkartılmış. Deri kanepelerde vizon ve kahve tonları tercih edilirken, toprak tonlarındaki aksesuarlarla mekanın havasının bütünlüğü sağlanmış. Yeşil bitkilerin canlılığı ve çeşitli spor objelerinin oda içindeki sıralanışı alana hareket getiren nüveleri oluşturmuş.
PROJE: KORAYSPOR YÖNETİM BİNASI
TASARIM: PLANB MİMARLIK
MİMAR: SEÇİL BULCAN ÜRKÜT
İNŞAAT MÜHENDİSİ: RIZA BULCAN
ALAN: 750 m2

Bursa’nın markasına marka bir mimar imzası Görselleri
dekorasyon,mimar,bursa,yönetim,bina
Yorumlar
Yorum Yaz
Lütfen Bu Alanı Doldurmayınız!